Foto: Војска Србије

Pripadnici izviđačkih jedinica su deo elitnog stroja Vojske Srbije, obučavaju se za prikupljanje obaveštajnih podataka iza neprijateljskih linija, izvođenje diverzija i druge delikatne zadatke. Odnedavno su opremljeni najsavremenijim sredstvima i naoružanjem, kao što su dronovi ili vozila kvadovi, „hameri” i BRDM-2MS. Njihove kolege iz oklopnih jedinica uskoro će koristiti modernizovane tenkove M-84AS2 i borbena vozila pešadije M-80AB2.

Upravo zbog ubrzanog opremanja VS savremenim sredstvima, borbenom tehnikom i opremom, ukazala se potreba za dodatnim zapošljavanjem profesionalnih vojnika. Do 15. oktobra otvoren je konkurs za popunu izviđačkih i oklopnih jedinica.

„Svi zainteresovani kandidati popunjavaju listu želja u kojima upisuju specijalnost, rod i mesto službovanja za koje apliciraju, tako da postoji mogućnost biranja jedinice, mesta i specijalnosti. Trenutno je aktuelan konkurs za popunu oklopnih i izviđačkih jedinica u sve četiri brigade Kopnene vojske, tako da zainteresovani građani mogu aplicirati za mesta širom Srbije. Konkretno, za Treću brigadu Kopnene vojske, mogu aplicirati za mesto službovanja u Nišu – izviđačka četa iz sastava 30. komandnog bataljona, 36. tenkovski bataljon ili u Kuršumliji 37. i 38. mehanizovani bataljon”, kažu za „Politiku” u Kopnenoj vojsci VS.

Kako objašnjavaju, pomenuta izviđačka četa je posebna u svakom smislu, u njoj se sprovodi specifična borbena obuka uključujući borilačke veštine, rukovanje hladnim oružjem, preživljavanje u prirodi pomoću samostalne ishrane, savladavanje vodenih prepreka improvizovanim sredstvima, veranje, skijanje… Ove jedinice raspolažu najsavremenijim opto-elektronskim izviđačkim sredstvima.

„Oklopne jedinice se ubrzano modernizuju, najčešće osavremenjavanjem postojećih sredstava ali i nabavkom novih. Trenutno je otvoren konkurs za popune raznih mesta, od vozača i nišandžije tenka, preko puškomitraljesca, strelca i snajperiste do vozača motornih vozila”, objašnjavaju u Kopnenoj vojsci VS.

Jedna od jedinica koja će putem pomenutog konkursa dobiti kadrovsko pojačanje je 37. mehanizovani bataljon u Kuršumliji. Ovi vojnici godinama obavljaju izuzetno važne zadatke u Kopnenoj zoni bezbednosti, uključujući i obezbeđivanje administrativne linije prema Kosovu i Metohiji. Pomažu lokalnom stanovništvu, kako kroz stalnu akciju „Vojni lekar na selu” tako i uređenjem puteva do zabačenih sela, a pripadnici ovog bataljona su angažovani i u mirovnim operacijama u inostranstvu.

Kako objašnjava potpukovnik Milan Kuburić, zamenik komandanta 37. mehanizovanog bataljona, svi pripadnici Vojske Srbije ostvaruju pravo na beneficirani radni staž, u pomenutim slučajevima tri ili četiri meseca na godinu dana radnog staža, u zavisnosti od toga da li su zaposleni u oklopnim ili izviđačkim jedinicama.

„Svedoci smo stalnog povećanja standarda profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, kako povećanja zarada, tako i stvaranja mogućnosti za rešavanje stambenih pitanja po povoljnijim uslovima. Plata u izviđačkim jedinicama Vojske Srbije je iznad proseka u odnosu na druge jedinice jer je i posebna čast raditi u jednoj takvoj jedinici”, kaže potpukovnik Kuburić napominjući da su svi detalji konkursa dostupni na sajtovima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

„Vojska Srbije se može pohvaliti uspešnim karijernim vođenjem. Svi profesionalni vojnici imaju mogućnost, ako se naročito ističu, da se nakon osnovnog kursa za podoficire unaprede u čin podoficira, a ukoliko poseduju visoko obrazovanje, odnosno fakultetsku diplomu, mogu putem internih i javnih konkursa konkurisati za mesto oficira u nekoj od jedinica Vojske Srbije”, kaže potpukovnik Milan Kuburić.

(Politika)

 

Pročitajte više vesti

Pomozi.ba otvorio humanitarni telefonski broj 17039 za unesrećene u poplavama

Rusija završava razmatranje brisanja talibana sa liste terorističkih organizacija

U nuklearnoj vežbi NATO-a prvi put učestvuje i Finska

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare