U poslednjih par nedelja, svedoci smo zagađenja vazduha na našim prostorima. Beograd je jedan od najzagađenijih gradova na svetu, a po parametrima nije daleko ni Novi Sad, kao ni ostali gradovi u Srbiji i regionu.

Čini se da, gde god da pogledamo, viđamo “PM 2.5 čestice”. A šta su one i koliko su opasne, pitali smo stručnjake :

  • Pm 2.5 je skraćenica od “particulate matter”, što znači, čestične materije, koje imaju prečnik manji od 2.5 mikrometara, što je ekvivalentno 3% prečnika ljudske dlake.
  • Fine čestice mogu doći iz više izvora kao što su strujna postrojenja, toplane, individualna ložišta (ugalj – kao najgora vrsta čvrstog goriva), motorna vozila, avioni, gorenje drveta, šumski požari, paljenje njiva, vulkanske erupcije i peščane oluje. Neke od njih su emitovane direktno u vazduh, dok se ostale formiraju kada gasovi i čestice imaju međusobne interakcije u atmosferi.
  • Pošto su vrlo male i lagane, fine čestice imaju tendenciju da ostaju duže u vazduhu nego teže čestice. Ovo povećava šanse da ljudsko telo ili životinja udahne ove čestice u pluća. Zahvaljujući svojoj maloj veličini, čestice manje od 2.5 mikrometara su sposobne da prođu nos i grlo, te mogu da prodru duboko u pluća, a čak mogu ući i u krvotok.

“Izloženost prema PM <2.5 μm (PM2.5) u periodu od nekoliko sati do nekoliko nedelja, može izazvati kardiovaskularna oboljenja, imala ona fatalan ishod ili ne; dugotrajna izloženost finim česticama (npr. nekoliko godina) povećava smrtnost izazvanu kardiovaskularnim oboljenjima u daleko većoj meri nego izloženost od nekoliko dana i takođe smanjuje životni vek populacije za nekoliko meseci do nekoliko godina.”- American heart association 

Kako se zaštiti od ove vrste zagađenja?

  • Ostanite u kući i zatvorite sve prozore i otvore koji omogućavaju zagađenom vazduhu da prodre, ukoliko je moguće.
  • Povećajte otpornost organizma protiv PM2.5 tako što ćete povećati unos nutrijenata. (Maslinovo ulje, seme lana, avokado, brokoli, paradajz, belo vino)
  • Ukoliko je potrebno da izađete napolje, neka bude kratko, ali nosite zaštitnu masku sa oznakom N95 ili više (jedina maska koja može da filtrira fine čestice) – hirurška maska neće uraditi ništa po pitanju filtriranja vazduha.
  • Kada je zatvoreno većina ili svi prozori, nemojte paliti sveće, koristiti ili paliti uređaje koji emituju dim ili gas, kako biste sprečili nastajanje štetnih čestica i gasova (kao što je ugljen monoksid).
  • Kada su zatvoreni većina ili svi prozori, nemojte paliti sveće, koristiti ili paliti uređaje koji emituju dim ili gas, kako biste sprečili nastajanje štetnih čestica i gasova (kao što je ugljen monoksid).
  • Ako ste u mogućnosti, kupite prečišćivač vazduha, sa HEPA filterom, jer samo Hepa filterom možete ukloniti čestice iz vazduha.

 

(vazduh.info)

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare