Sve „plave“ službe, pripadnici MUP, Komunalne policije, BIA, VBA i VOA, ali i još neke jedinice, imaju pravo da legitimišu građane bilo kada, dok su na dužnosti, u okviru svoje nadležnosti. Nisu dužni da kažu razlog legitimisanja, a ako građanin odbije da im pokaže isprave, onda je već u prekršaju.

Policajac je čak, ako vi to izričito tražite, dužan da vam na licu mesta izda zapisnik da vas je legitimisao. Samo po sebi, nije prekršaj ako vam ne izda zapisnik, ali jeste ako tražite i odluči da vam ga ne izda. Pogotovo ako zbog toga zakasnite na posao ili da platite neki račun, zbog čega posle možete dobiti neku vrstu kazne na drugom mestu. Ako bi policajac odbio to, onda možete da odete do nadležne stanice i tražite podatak da ste određenog dana bili legitimisani na datoj lokaciji.

Pre nego što pristupi pregledu, policajac mora da vam pokaže svoju legitimaciju, ako mu to zatražite, ako je u civilu, mora vam se predstaviti i pokazati značku pre nego što vam izda bilo kakvo naređenje. U obavezi je da vam kaže da li se radi o rutinskoj kontroli, ili je u toku potraga za počiniocem nekog krivičnog dela, kao i da li vas sumnjiče za nešto.

Pregled predstavlja “uvid u sadržaj obuće i odeće” i mnogo je manje invazivan od pretresa. To znači da policajac može da vam pogleda u džep, ali ne i da zavuče ruku u njega, da može da vas prepipa preko odeće i da može da koristi i službenog psa da vas onjuši radi pronalaženja eksploziva i droge.

Uvek na licu mesta imate pravo da tražite dva svedoka, koji će prisustvovati pretresu.Međutim, nemate pravo da birate ko će biti ti svedoci. Ako ste zaustavljeni na ulici, to mogu da budu bilo koja dva prolaznika.

Ako imate veliku svotu novca kod sebe, neke skupocene ili predmete koji vama imaju veliku emotivnu vrednost ili se plašite podmetanja dokaza tipa droge ili oružja, onda je to način da budete sigurni da neće doći do nekih nelegalnih radnji.

Kada vas zaustavi saobraćajni policajac, ruke držite na volanu tako da može da ih vidi. Ne izlazite iz automobila osim ako vas on pozove, ostanite mirni, staloženi i razgovarajte sa njim sa poštovanjem. Ne otvarajte prozor do kraja. Pokažite dokumenta koja ima prava da vidi – vozačku i saobraćajnu dozvolu, ličnu kartu, polisu osiguranja automobila. Saobraćajni policajac ima prava da pregleda i gepek, u kojem bi trebalo da imate obaveznu opremu – rezervnu gumu, prvu pomoć, trougao i fluorescentni prsluk.

Pretplata
Obaveštenje
2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Marko
1 godina pre

Postoji policajac koji se pridrzava pravila i zakona,ali to je 1 od 100,da kazem interventnoj jedinici da nema pravo po zakonu da bez opravdane sumnje mi stavlja ruke u dzepove,haha,izasli bi svi i samo bih dobio batine,nista vise a ni manje. Juce mi se desilo desilo da me zaustave,uneo mi se u lice i tako je stajao i preturao mi po dzepovima dok je njegov kolega proveravao licnu kartu. Ugrozen licni prostor,stavljanje ruke u dzepove,vadjenje dokumenata,novca kao da je njegovo sve,cak mi je trazio da mu odkljucam telefon sto sam naravno odbio pa je se tu video bes u ocima,inace pristojno sam mu rekao da za tako nesto bi morao da ima nalog. Takodje ne pretresa ispred kola gde je kamera nego sa strane,trazio sam ispred kamere ali on je odbio,takodje nije po zakonu. Ajde sad mi recite sta treba da tuzakamo policiju ili policija treba da zna zakon,a ne sama da ga pise na licu mesta???

Goci
8 meseci pre

Sve po zakonu..
Koji diktator je pisao ovaj zakonik..