Na današnji dan 1961. godine, Sovjetski Savez je detonirao najsnažniju bombu ikada napravljenu, termonuklearnu Car bombu (RDS-220). Bombarder Tupoljev Tu-95V, sa posadom od devet članova, uključujući navigatora majora Ivana Nikoforoviča Mitea, poleteo je sa bombom koja je imala snagu od 50 megatona TNT-a.
Bomba je u početku trebala imati snagu od 100 megatona TNT-a, ali je zbog prevelikog rizika od zračenja i širenja radioaktivnih čestica atmosferom snaga prepolovljena. Bila teška 27 tona, dugačka 8 metara, a obim joj je bio 2 metra.
Eksplozija koja se dogodila u 11.32 časova po lokalnom vremenu iznad arhipelaga Nova Zemlja, proizvela je vatrenu loptu prečnika od oko 8 kilometara i visine 64 kilometra, dok je udarni talas tri puta obišao Zemlju.
Eksplozija je mogla prouzrokovati opekotine trećeg stepena u krugu od 300 kilometara, udar se osetio u krugu od 700 kilometara, a stakla prozora su popucala u krugu od 900 kilometara. Eksplozija je prouzrokovala potres 5,5 stepeni po Rihteru.
Postoje informacije da je eksplozija čak prouzrokovala neke slomljene prozore i u Finskoj i Norveškoj, iako su te dve zemlje udaljene više od 1000 kilometara od mesta detonacije.
Car bomba ostaje simbol Hladnog rata i utrke u nuklearnom naoružanju, a njeno testiranje ubrzalo je međunarodne sporazume o kontroli nuklearnih proba.
(192.rs)