Foto: RTV
Ekipa stručnjaka iz 21 zemlje, uključujući Srbiju, razvila je u Subotici prvu litijum-jonsku bateriju za električna vozila nove generacije, kakve se do sada nisu proizvodile u Evropi. Na osnovu povrtanih informacija potencijalnih kupaca, veruju da će u narednim godinama početi i sa serijskom proizvodnjom. Ukoliko se njihova ubeđenja ostvare, pozitivni efekti na ekonomiju Srbije su – nesagledivi.

Umesto nekadašnjeg carstva dobre hrane – fabrika budućnosti. Na prostoru nekadašnje Industrije mesa 29. novembar u Subotici raste prva fabrika litijum-jonskih baterija sa takozvanim LFP katodama u Evropi. Krenuvši sa laboratorijom pre tri godine, kompanija “ElevenEs” se proširila do nivoa pilot-proizvodnje uzoraka baterija, koje šalju vodećim automobilskim kompanijama na testiranje. Njihova prednost je u tehnologiji koja omogućava manju cenu vozila i duži vek trajanja.

Razni svetski proizvođači automobila, sa sedištem u Evropi i Americi, ozbiljno razmatraju, da ne kažem već uveliko razvijaju ovu tehnologiju. Mogli bi da je implementiraju u narednim generacijama automobila, koje ćemo videti na ulicama posle 2027. godine. – kaže direktor kompanije Nemanja Mikać.

Jedna od najkompleksijih industrija u svetu već je privukla više od stotinu zaposlenih koji rade na razvoju i izradi ovih baterija. Dolaze sa svih meridijana sveta, iz 21 zemlje, od čega je polovina iz Srbije.

Sada imamo zaista jednu lepu atmosferu u Subotici, gde živi 20 različitih nacionalnosti. U našoj kompaniji svi imaju isti cilj, a to je – proizvesti najkvalitetniju bateriju u Evropi, za potrebe automobilske industrije, autobusa, kamiona i skladištenja stacionarnih sistema, za recimo, solar ili vetar. – dodaje Mikać.

Sledeći korak je podizanje prve mega, a zatim i giga fabrike. Gde se “mega” i “giga” odnose na ukupnu snagu baterija koje bi se tu proizvodile za potrebe desetina hiljada automobila ili drugih radnih mašina.

Kada bismo kompletirali ceo naš plan, tada bismo imali u Srbiji, samo u ‘Value chainu’, što je ‘ElevenEs’ plus lanac snabdevanja, otprilike između 7.000 i 8.000 zaposlenih, lanac snabdevanja od skoro pet milijardi evra, od čega bi ‘ElevenEs’ bio polovina od toga i, imali bismo znanja iz deset novih oblasti i struka, sirovina i tako dalje – kaže Mikać.

Za megafabriku, investiciju vrednu 80 miliona evra, pregovori s potencijalnim investitorima su u toku. U ovoj kompaniji veruju da će njihove baterije u masovnoj proizvodnji biti 2027. godine.

(RTV)

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare