Veliki skandal preti srpskom fudbalu – igrači Novog Sada spečili su nameštanje utakmice protiv Mladosti GAT.

Meč poslednjeg kola plej-aut grupe Prve lige, na GAT-ovom Satelitu, završen je pobedom gostujućeg Novog Sada – 2:0.

Do Sport kluba stigle su jasne informacije da se u poluvremenu na GAT areni, 26. maja, dogodio – pokušaj nameštanja utakmice!

I to da duel bude završen remijem, tako što bi fudbaleri Novog Sada u drugom poluvremenu primili dva gola, a meč završen rezultatom 2:2!

U pokušaj nameštanja, navodno, direktno su bili umešani predsednik Aleksandar Važić i šef stručnog štaba Darko Tešović.

Kako su fudbaleri Novog Sada do poluvremena imali prednost od 2:0, zahvaljujući golovima Luke Serdara u 26. i Itana Dervišija u 31. minutu, na osnovu informacija Sport kluba, predsednik i trener pokušali su da ubede fudbalere u nužnost puštanja Mladosti GAT i primanja dva gola.

„Kanarinci“, kakav je odomaćen nadimak fudbalera novosadskog kluba, sada člana Srpske lige Vojvodina, po informacijama do kojih smo došli, ipak, nisu hteli da pristanu na nameštanje utakmice. Prvotimci Novog Sada pobunili su se u svlačionici i odmah stavili do znanja da nikakve dogovore – ne prihvataju. Jedinstveni u stavu, odbili su bilo kakvu ideju o puštanju gradskog rivala da postigne dva gola, iako se pominjalo da bi za bod mogli biti nagrađeni.

Odmah potom, na osnovu istih informacija, trener Darko Tešović i predsednik Aleksandar Važić, okrenuli su priču i stali na stranu – fudbalera. Podržali su jasan stav da Novi Sad drugo poluvreme odigra časno, čisto i pošteno, bez obzira na pritiske, ponuđen novac i tešku bodovnu situaciju Mladosti GAT.

Tako je i bilo – „kanarinci“ su sačuvali prednost i upisali pobedu od 2:0.

Ceo slučaj, poslednja tri meseca, „okupirao“ je razgovore unutar strogo fudbalske javnosti.

O čudnim dešavanjima na GAT areni govorio je i Mirko Poledica, predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera „Nezavisnost“, na dan kasnije održanoj sednici Skupštine Fudbalskog saveza Srbije. Delegati najvišeg tela srpskog fudbala, podsetimo, odbili su predloge da diskutuju o nameštenim utakmicama Super i Prve lige, zbog čega se između ostalog iz skupštinskog saziva kasnije povukao i Nemanja Vidić.

Prema očekivanjima, pokušaj nameštanja utakmice Mladost GAT – RFK Novi Sad (0:2) iz 26. maja dobiće i treće poluvreme. Nezvanično, postoje i jasni dokazi o dešavanjima uoči i tokom meča, pa bi kompletan slučaj mogao brzo da iskoči iz fudbalskih i postane predmet sudskih organa.

Fudbalerima Mladosti GAT bod je garantovao opstanak u Prvoj ligi.

Pobeda OFK Vršca protiv Kolubare, ipak, ostavila je Novosađane u prvoligaškom društvu, uprkos sasvim neočekivanom porazu od gradskog rivala.