Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Srbija je za samo desetak godina uspela da transformiše svoju privredu od tradicionalne u vrlo dinamičnu i modernu, koja se menja u različitim pravcima i digitalizuje, izjavio je danas ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić u Privrednoj komori Srbije na otvaranju 10. Regionalne konferencije o trendovima u telekomunikacijama i medijima “DIGITAL 2024”.

“Uspeli smo da postanemo jedan od lidera u širem regionu kada govorimo o informaciono-komunikacionim tehnologijama (IKT) čime smo prijatno iznenadili region, ali i sami sebe, pokazavši da kad hoćemo, onda i umemo i možemo da postignemo impresivne rezultate”, rekao je Ristić.

Naglasio je da je to, pre svega, postignuto zahvaljujući darovitim ljudima i stručnjacima, ali i infrastrukturi koja je uspostavljena i legislativnom okviru i podršci države privrednom sektoru.

Prema podacima s kraja prošle godine, 12,2 odsto srpske privrede je bilo u IKT sektoru, dok je učešće tog sektora u bruto društvenom proizvodu (BDP) u decembru 2023. bilo 6,8 odsto, naveo je on. Ministar je rekao i da 115.000 ljudi radi u IKT sektoru u Srbiji i da je prosečna plata blizu 250.000 dinara, što je znatno više od prosečne plate u Srbije.

“U prvih sedam meseci ove godine imamo rast od 20,29 odsto. Prošle godine suficit je bio 3,44 milijarde evra u izvozu IKT usluga, a ove godine ta brojka će preći četiri milijarde evra”, rekao je Ristić.

On je dodao da nas u budućnosti očekuju brojni izazovi koje donosi primena savremenih tehnologija, ali i veštačke inteligencije, naglašavajući da oni nisu samo privrednog karaktera, već su i geostrateškog, bezbednostnog i identitetskog karaktera.

Ristić je naglasio i da je veštačka inteligencija još jedan iskorak u budućnost, ali istovremeno i možda jedan od najvećih izazova sa kojima će se ljudska vrsta suočiti u vremenu koja su pred nama, ali i sa kojim već polako počinjemo da se suočavamo.

“Zato naglašavam da je etika izuzetno važna i da sa najvišim mogućim stepenom odgovornosti i svesni potrebe poštovanja elementarne etike koristimo savremene tehnologije kako bi one bile korišćene na dobrobit, a ne na štetu ljudske vrste”, zaključio je ministar informisanja i telekomunikacija.

Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović rekao je otvarajući “DIGITAL 2024”, konferenciju na kojoj se danas kroz pet panel diskusija govorilo kako izgleda i kako će izgledati svet medija, telekomunikacija i digitalnih trendova, da je Kancelarije za IT punih osam godina jedan od glavnih motora digitalizacije ili digitalne transformacije u Srbiji.

On je naveo da u ovom trenutku, više od 2,3 miliona registrovanih e-građana koriste na stotina različitih elektronskih usluga na portalu e-uprava i drugim državnim portalima.

“U ovom trenutku imamo više od 240 miliona razmenjenih elektronskih dokumenata po službenoj dužnosti između različitih državnih organa i to je najbolji pokazatelj da je kancelarija za IT ispunila prioritetni cilj i da smo postali servis građana koji je dostupan građanima 24 sata dnevno, 365 dana u godini”, kazao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, u cilju dodatog podizanja kvaliteta života i održivog razvoja u Srbiji, nova vlada predvođena predsednikom vlade Milošem Vučevićem nastavlja put digitalne transformacije, postavivši mnogo više ciljeve.

“Naš zadatak je da u narednom periodu usluge e-uprave budu što jednostavnije, dostupnije i da građani u svim sferama našeg života mogu lakše i brže da komuniciraju sa javnom upravom koja treba da bude što efikasniji, ekonomičniji i transparentniji servis građana”, rekao je Jovanović.

On je podsetio da je formiran i Savet za veštačku inteligenciju u kojem se nalaze eminentni stručnjaci iz javne uprave, privrednog sektora i iz univerziteta i da oni uveliko rade na različitim zadacima, pre svega primeni veštačke inteligencije u svakodnevnom životu, na poboljšanju kvaliteta rada javne uprave, javnih preduzeća i privrede.

“Cilj ovog saveta je da u što većoj meri podstakne korišćenje i primenu veštačke inteligencije u svim sferama našeg života”, rekao je Jovanović.

Kad je u pitanju dalja digitalna transformacija, Jovanović je kazao i da Vlada Srbije stavlja akcenat na digitalnoj transformaciji zdravstva, prosvete, privrede i poljoprivrede. On je najavio i da će 3. i 4. decembra Srbija prvi put preuzeti predsedavanje globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju i tako ćemo postati prva evropska zemlja u kojoj je održan ovaj međunarodni događaj.

“Beograd će biti domaćin ministarskog samita na kojem će učestovati oko 40 ministara iz celog sveta i vodeći stručnjaci i tako ćemo postati epicentar tema koje se tiču veštačke inteligencije”, rekao je Jovanović.

Posebni savetnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jovan Milić rekao je da je digitalna transformacija pokretač promena, načina na koji živimo, radimo, ali i komuniciramo.

“Kako kažu mnogo mudriji od mene, tehnologija je najsnažnija poluga za unapređenje svake industrije i društva, a digitalizacija je zapravo njen najveći pokretač”, rekao je on.

Prema njegovim rečima digitalizacija je omogućila automatizaciju i optimizaciju poslovnih procesa, čime su se smanjili određeni troškovi i povećala produktivnost.

Integracija novih tehnologija, kako je naveo doprinela je bržem i boljem donošenju odluka na osnovu podataka, što dodatno podstiče razvoj novih inovativnih rešenja.

Milić je kazao i da je od velike važnosti za nastavak uspešnog procesa digitalizacije i saradnja državnih organa sa predstavnicima privrede, poput PKS i da ta saradnja omogućava brži transfer naučnih istraživanja u praktičnu primenu u privredi, što dovodi do povećanja produktivnosti, konkurentnosti i kontinuiranog ekonomskog rasta.

“S druge strane privreda, kroz saradnju sa naučnim institucijama, dobija pristup novim tehnologijama i rešenjima, dok se istovremeno jača uloga nauke u društvenom i privrednom razvoju”, rekao je on.

Milić je naglasio da istovremeno, međunarodna saradnja takođe igra važnu ulogu u pozicioniranju Srbije na globalnom tržištu i da učestvovanjem u međunarodnim projektima, razvijanjem partnerstava sa državnim i privatnim organizacijama i naučnim ustanovama, Srbija dobija priliku da usvoji najbolje prakse i najnovija znanja iz sveta.

“Ovakva saradnja podstiče konkurentnost srpske privrede na globalnom nivou i otvara nove mogućnosti za izvoz inovativnih proizvoda i usluga”, rekao je posebni savetnik ministarke Begović Jovan Milić.

Na današnjoj konferenciji na prvom panelu “10 GODINA POSLE – Tradicionalni panel telekomunikacionih lidera regiona” učestvovali su generalni direktori svih telekomunikacionih operatera u našoj zemlji, među kojima su bili generalni direktor Telekoma Srbije Vladimir Lučić, generalni direktor Yettel Srbija Majk Mišel, generalna direktorka A1 Srbija Judit Albers i generalni direktor Orion Telekoma Slobodan Đinović.

Drugi panel na konferenciji pod nazivom “AI Alice in an analogue Balkans Wonderland – Ko (treba da) se plaši veštačke inteligencije” posvećen je bio veštačkoj inteligenciji, a treći pod nazivom “The 3 Big Cs: Content, Context & Concepts: Šta (i kako) ćemo gledati u 2025” okupio je predstavnike najvećih medijskih kuća u Srbiji.

Na konferenciji su bili prisutni i pomoćnik ministarke tehnološkog razvoja i inovacija Vladimir Radovanović, kao i šefica kancelarije Populacionog fonda UN (UNFPA) za Srbiju Borka Jeremić. Konferencija “DIGITAL 2024”, kako je rečeno, održava se od 2014. i na jednom mestu okuplja tržišne lidere, poznavaoce telekomunikacija i svih medija, kao i čelne ljude institucija koje pokreću privredu.

Na ovogodišnjoj 10. konferenciji “DIGITAL 2024” drugi put po redu dodeljene su nagrade “Digital Awards” najboljima iz oblasti medija, telekomunikacija, marketinga, PR-a, IKT industrije i digitalnih inovacija.

(RTV)

 

Pročitajte više vesti

Sudanska vojska pokrenula veliki napad na prestonicu Kartum

Izrael obezbedio 8,7 milijardi dolara pomoći od SAD

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare