Ukrajini je potrebna „nova energija” rekao je Volodimir Zelenski nakon što je naredio veliku rekonstrukciju vlade, koja se dešava u ključnom trenutku u ratu protiv Rusije. Ostavke je podnelo šest ministara, uključujući ministra spoljnih poslova Dmitra Kulebu, a parlament je prihvatio ostavke četvorice, a među njima potpredsednika vlade zaduženog za evropske integracije, ministra strateške industrije koji nadgleda ukrajinsku proizvodnju oružja i još dva ministra, rekli su poslanici.
„Danas nam je potrebna nova energija, a ovi koraci se odnose samo na jačanje naše države u različitim pravcima”, rekao je juče predsednik Ukrajine na zajedničkoj konferenciji za novinare sa irskim premijerom Sajmonom Harisom, koji boravi u poseti Kijevu.
Očekuje se da će parlament razmatrati Kulebinu ostavku danas, a kako se najavljuje danas bi trebalo da budu poznata i imena novih ministara. Posle Zelenskog, 43-godišnji Kuleba bio je najpoznatije lice Ukrajine u inostranstvu, sastajao se sa liderima širom sveta i lobirao za vojnu i političku podršku na tečnom engleskom. Kuleba je na mestu šefa diplomatije od marta 2020. godine. Neimenovani izvori iz tima predsednika Ukrajine su u utorak rekli za „Ukrajinsku pravdu” da je najverovatniji kandidat za novog šefa diplomatije prvi zamenik ministra spoljnih poslova Andrej Sibiga. Takođe su dodali da promene neće uticati na ukrajinskog premijera Denisa Šmihala koji će ostati na funkciji.
Zelenski je smenio i zamenika šefa kabineta Rostislava Šurmu. Narodni poslanik Jaroslav Železnjak rekao je da je odluka doneta zbog „očigledne korupcije”.
Analitičari, kako prenosi Rojters, kažu da je resetovanje vlade planirano već neko vreme, ali je odloženo jer se Zelenski tokom leta fokusirao na pregovore sa zapadnim partnerima kako bi obezbedio vojnu i finansijsku pomoć.
„Sada će biti obnovljena polovina vlade. To je stil Zelenskog. On smatra da novi ministar donosi novu energiju, nove pristupe, radi aktivnije. Upravo takav efekat i očekuje”, kaže Volodimir Fesenko, politički analitičar iz Kijeva, za britansku agenciju.
Ima i onih koji veruju da je rekonstrukcija vlade najbolja zamena za parlamentarne ili predsedničke izbore koje je Zelenski suspendovao zbog vanrednog stanja u zemlji. Predsednički mandat Zelenskog trebalo je da se okonča u maju ove godine, ali je on ostao na svojoj funkciji.
Ovo nije prva rekonstrukcija vlade. Zelenski je od ruske invazije u februaru 2022. već nekoliko puta menjao sastav kabineta. U maju prošle godine otpustio je ministra odbrane Oleksija Reznikova nakon niza korupcionaških skandala, a zatim je početkom godine smenio glavnog komandanta odbrane Kijeva Valerija Zalužnog. Najmanje pet vladinih resora, uključujući portfelje za infrastrukturu i poljoprivredu, ostalo je upražnjeno otkako su ministri ili podneli ostavku ili su smenjeni ove godine.
Iz Kremlja su saopštili da promene u Vladi Ukrajine ni na koji način neće uticati na mirovni pregovarački proces. Takvi razgovori se sada čine dalekom perspektivom. Narednih nekoliko meseci su, smatraju analitičari, ključni za Zelenskog jer nastoji da dobije veću podršku Zapada i da povrati inicijativu u ratu sa Rusijom.
Krajem meseca on putuje u Sjedinjene Države, gde bi trebalo da američkom predsedniku Džozefu Bajdenu predstavi „plan pobede”. Za to vreme ruske snage napreduju na istoku Ukrajine, dok ukrajinske trupe i dalje drže pozicije u Kursku. Moskva je intenzivirala napade dronovima i raketama poslednjih nedelja, dok je Kijev pokrenuo masovni napad dronovima na rusku energetsku infrastrukturu tokom proteklog vikenda.
(Politika)