Foto: Neuralink / AFP
Prvi moždani implant, koji je razvila kompanija Ilona Maska, i koji je ugrađen čoveku, počeo je da pokazuje problem samo nekoliko nedelja nakon što je ubačen.

U blogu, kompanija je otkrila da se određeni broj vezivnih niti čipa povukao iz mozga subjekta Nolanda Arboa, što je ometalo brzinu i efikasnost implantata.

Kompanija je dala nekoliko detalja o incidentu – uključujući tačno kako su se niti odvojile.

Ali iz kompanije su rekli da su uspeli da učine implant osetljivijim kako bi povećali njegove performanse.

Arbo, Neuralinkov prvi ljudski pacijent, kvadriplegičar je od 2016. nakon nesreće koju je doživeo na ronjenju. Čip mu je implantiran u januaru u okviru ispitivanja pod nazivom PRIME Study, skraćeno od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface.

Namera je da se prouči bezbednost implantata i hirurškog robota i da se testira funkcionalnost uređaja, navela je kompanija u blogu iz 2023. kada su regrutovaniu učesnici u ispitivanju.

Pacijenti u ispitivanju imaju čipove hirurški postavljene u deo mozga koji kontroliše nameru kretanja. Čip, koji instalira robot, zatim snima i šalje moždane signale aplikaciji, sa početnim ciljem „da se ljudima omogući da kontrolišu kursor računara ili tastaturu koristeći samo svoje misli“, Neuralink je ranije objasnio.

Otprilike mesec dana nakon operacije, Mask je rekao da Arbo može da kontroliše kompjuterskog miša svojim mozgom nakon implantacije čipa.

Na kraju, ambicija Neuralinka je da koristi implantate za povezivanje ljudskog mozga sa računarima kako bi se pomoglo, na primer, paralizovanim ljudima da kontrolišu pametne telefone ili računare ili slepim ljudima da povrate vid.

Kao i postojeći interfejsi mozak-mašina, implantat kompanije bi prikupljao električne signale koje šalje mozak i tumačio ih kao akcije.

Mask je ranije rekao da će se prvi proizvod kompanije zvati Telepatija, dodajući da će njeni početni korisnici biti ljudi koji ne mogu da koriste svoje udove.

„Zamislite da je Stiven Hoking mogao da komunicira brže od najbržeg daktilografa. To je cilj“, napisao je Mask.

Potrošači neće imati pristup ovoj tehnologiji u skorije vreme. Pre nego što Neuralinkovi moždani implanti dođu na šire tržište, biće im potrebno šire regulatorno odobrenje.

Neuralink je već dobio odobrenje Uprave za hranu i lekove za ispitivanje a prijavio im je novi problem, navodi Volstrit džurnal.

Izvor: N1

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare