Foto: Tanjug

Srbija je na najbolji način iskoristila svoju priliku da predstavi potencijale i investicioni šanse na 24. Kineskom međunarodnom sajmu investicija i trgovine (CIFIT) u Sjamenu, izjavio je danas ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i istakao da su potpisana tri konkretna ugovora između Industrijskog parka u Beogradu i tri različite kompanije u visokotehnološkim industrijama, u koji će kineski partneri uložiti 400 miliona evra.Momirović je rekao za Tanjug da je taj sajam, jedan od najvećih na svetu, veoma značajan za dalji razvoj međusobne privredne saradnje Srbije i Kine.

“Važno je da na CIFIT-u imamo kontinuitet. Srbija je predstavljena na ovom sajmu već petu godinu zaredom, 2023. smo bili zemlja gost domaćin i važno je da smo prisutni i zbog toga što je ovo  provincija – Fuđien u kojoj je guverner pre nego što je postao predsednik bio Si Đinping. Ovo je takođe provincija u kojoj posluje Ziđin, najveći izvoznik iz naše države, kompanija koja je  Srbiju investirala više od 1,6 milijardi evra i svake godine izvozi više od 1,8 milijardi evra svojih proizvoda, tako da naši odnosi već imaju konkretan ekonomski karakter”, rekao je ministar u intervjuu za Tanjug na kraju radne posete Kini.

Naveo je da je Srbija, na svom Nacionalnog paviljonu ove godine nastupila sa malo drugačijom postavkom i da je u fokusu bio Sporazum o slobodnoj trgovini.

“Sve ono na čemu smo radili nekoliko godina, sada moramo da prebacimo u praksu. Sve što smo pregovarali, sve što smo omogućili za našu privredu, sada moramo da sprovedemo,” rekao je Momirović.

Ministar kaže da to konkretno znači da moramo da imamo mnogo više domaćih srpskih proizvoda na rafovima kineskih marketa, da naša privreda oseti to prisustvo.

Što više srpske robe na kineskom tržištu

Momirović, koji je po izlasku iz aviona odmah posetio maloprodajni objekat, razgovarao sa distributerima i predstavnicima devet velikih trgovinskih lanaca, kaže da mu je bilo jako značajno da obiđe nekoliko marketa, da vidi odnos cena na tržištu i koja je naša konkurentna prednost kako bi što više srpske robe stiglo na kinesko tržište.

“Video sam da je naše voće dosta jeftinije nego njihovo u maloprodajnim objektima. Naravno, imaju proizvode koji su skupi, ali mi smo se fokusirali na šanse, a one se ogledaj u poljoprivredi prehrambenoj industriji i gotovim proizvodima. Na sastanku smo konkretno izneli podatke o konkurentnosti i naveli da ako budu kupovali, na primer, srpsku jabuku, koja je kod nas u marketima, skoro 50 odsto jeftinija od njihove, a najkvalitetnija je ili jedna od najkvalitetnijih u Evropi, mogu da zarade zarade i kupcima ponude mnogo više. A slična je situacija i sa drugim voćem”, naveo je Momirović.

Istakao je da je delegacija Srbije predstavila Kinezima sve naše potencijale, kako u poljoprivredi, pre svega voćarske industrije, tako i prehrambene industrije.

“Uzeli smo dobre kontakte, moramo sada da to prenesemo našim proizvođačima, moramo da radimo na integraciji”, rekao je ministar i dodao da treba da se zna da je to pre svega posao privatnog sektora.

Kaže da kao mala zemlja moramo da preuzmemo svaku inicijativu koju možemo kako bi država pomogla srpskoj privredi da na kineskom tržištu koje je najveće na svetu, ostvari svoje interese i donese devizni priliv našoj zemlji”, kazao je Momirović.

Nema zaustavljanja

Ministar kaže da Srbija ne sme da se zaustavi kada je reč o promociji potencijala i investicionih šansi, kao i u promovisanju Sporazuma o slobodnoj trgovini da bi on u potpunosti zaživeo.

“Mi imamo konzistentnu politiku prema Kini. Mi smo zaista lojalni prijatelji i imamo zajednički veliki interes. Sledeći je sajam u Šangaju u novembru. Moramo da se dobro pripremimo i za taj sajam. Na neki način bilo je to na CIFIT – u prvo predstavljanje u ovom formatu. Znamo gde moramo da budemo bolji i moramo da podignemo našu trgovinsku razmenu i ekonomiju. To je cilj i to dugujemo našim građanima. To ima konkretne posledice na svakog čoveka u našoj zemlji.

Mislim da ćemo uraditi dobar posao, dodao je on.

“Pored izvoza naših proizvoda moramo da radimo i na privlačenju novih investicija iz Kine u našu državu. Zato smo se videli sa većim brojem kompanija iz Kine. Kineske kompanije su jedni od najvećih investitora u našoj zemlji. Prošle godine 30 odsto svih stranih direktnih investicija dolazilo je iz Kine. Oni su u prethodnih sedam godina investirali oko 6,1 milijardu evra u Srbiju, u srpsku privredu”, rekao je ministar i naglasio da to mnogo znači za našu ekonomiju.

Momirović je podsetio da je glavni cilj da do kraja 2027. prosečna plata bude 1.400 evra, a prosečna penzija 650 evra.

Naglasio je da Vlada Srbije radi na tome naši građani osete ekonomski talas koji je pokrenut u Srbiji.

Podsetio je da je Srbija u ovoj godini u prvom kvartalu imala najveći ekonomski rast u Evropi i da to ništa ne bi vredelo ako svaki građanin to ne oseti.

Industrijski park “Mihajlo Pupin”

Upravo zbog značaja privlačenja investicija ministar je iskoristio  promociju srpsko-kineskog Industrijskog parka “Mihajlo Pupin” da pozove  kineske investitore da ulažu u taj jedinstveni projekat, koji je zamišljen kao široka platforma ne samo u saradnji Srbije i Kine već sa privredama jugoistočne i centralne Evrope.

Na pitanje koliko nam u stvari taj industrijski park koji je deo Inicijative Pojas i put otvara vrata za dalje investicije, Momirović kaže da ne treba zaboraviti da su u sredu na sajmu CIFIT potpisana tri konkretna ugovora između Industrijskog parka u Beogradu i tri različite kompanije u visokotehnološkim industrijama.

Dodao je da je danas posetio jednu od tih kompanija koja se bavi komponentama za proizvodnju tableta, mobilnih telefona i druge informacione tehnologije.

“Industrijski park je jedan avangardan projekat, jedinstven projekat tog tipa u Evropi, u Beogradu, na levoj obali Dunava i bez ikakve sumnje u naredne tri godine moramo tamo da angažujemo dodatnih 5.000 visokokvalifikovanih i kvalifikovanih radnika”, kazao je Momirović za Tan‌jug i dodao da su nam cilj ljudi u IKT sektoru, u obnovljivim izvorima energije, u farmaceutskoj industriji.

Rekao je da zato radimo sa poznatom kineskom kompanijom CRBC i da već imamo konkretne rezultate.

Momirović je dodao da građevinski radovi na samom parku treba da započnu vrlo brzo.

“Veliki sam optimista. To našu zemlju neće koštiti ništa ili će koštati simbolično da spojimo put sa tim industrijskim parkom, znači minimalna investicija u infrastrukturu. Naši partneri iz Kine će uložiti oko 400 miliona evra da bi etablirali i napravili taj park”, naveo je ministar.

Oni, kako je dodao, imaju komunikaciju sa kompanijama iz Kine koje već pokazuju interesovanje, potpisuju konkretne ugovore i naša zemlja će imati benefite nove zaposlene, visoke plate i implementaciju novih tehnologija.

Takva radna mesta su nam potrebna i nove ssanse, industrija koja raste koja će imati perspektivu i za 50 godina, naglasio je ministar i dodao da je Srbija na to orijentisana.

Kaže da je jedna od takvih i ona koju su danas posetili – Sunland, koja ima sedam industrijskih parkova,

“Kada vidite visokoobrazovanu fabriku koja zapošljava 800 ljudi. To je veća fabrika nego jedan fudbalski stadion. Iako je visokotehnološka fabrika i  robotizovana, ona mora da zaposli 800 ljudi”, rekao je ministar.

(Politika)

Pročitajte više vesti

Institut umesto informacija o novosadskoj vodi, okačio mejl adresu

Krivična prijava protiv Milene Tabaković zbog skrivanja podataka o kvalitetu vode

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare