Foto: Sonia Bonet / Shutterstock.com
Društvena mreža Instagram najavila je proširenje mera zaštite krzo uvođenjem opcije “Ograničenja” (Limits), posebno usmereno ka tinejdžerima, kako bi se borila protiv uznemiravanja na svojoj platformi.
Ova nova funkcija omogućava tinejdžerima da ograniče neželjene interakcije sa drugim korisnicima, pružajući im veći stepen kontrole nad svojim online iskustvom.

Kada tinejdžeri uključe “Ograničenja”, oni će moći da vide samo komentare, poruke, odgovore na priče, oznake i pominjanja iz grupe “Bliski prijatelji” (Close Friends). Sve interakcije sa nalozima koji nisu deo ove grupe biće automatski isključene, čime se smanjuje mogućnost neželjenih interakcija sa nepoznatim ili neželjenim korisnicima.

Funkcija “Ograničenja” prvobitno je predstavljena kao test 2021. godine, nakon što su engleski fudbaleri Bukajo Saka, Markus Rašford i Džejdon Sančo bili izloženi online uznemiravanju nakon poraza engleskog tima od Italije u finalu Evropskog prvenstva 2020. Ova funkcija sada je prilagođena tinejdžerima sa podrazumevanim podešavanjem “Bliski prijatelji”, a Instagram ističe da je posebno osmišljena da zaštiti ljude od vršnjačkog nasilja i uznemiravanja.

Uz to, Instagram dodaje nove funkcionalnosti svojoj postojećoj funkciji “Ograničenja” tako što će omogućiti korisnicima da ograniče interakcije sa nedavnim pratiocima ili sa nalozima koje ne prate.

Ovo je još jedan korak koji kompanija Meta, vlasnik Instagrama, preduzima u cilju unapređenja bezbednosti tinejdžera na svojoj platformi. Ranije ove godine, Meta je uvela nova ograničenja koja sprečavaju korisnike starije od 18 godina da šalju poruke tinejdžerima koje ne prate, a u aprilu je predstavljena funkcija koja zamagljuje golotinju u Instagram porukama za tinejdžere.

Ova inicijativa predstavlja potez Meta kompanije u nameri da odgovori na kritike i zabrinutosti vezane za bezbednost tinejdžera, kako u SAD-u, gde je Meta suočen sa tužbama više od 40 saveznih država, tako i u Evropskoj uniji, gde je pokrenuta istraga protiv Fejsbuka i Instagrama zbog negativnog uticaja na mentalno zdravlje maloletnika.

(192.rs)

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare