Fudbaleri Holandije savladali su Rumuniju rezultatom 3:0 u osmini finala Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Rumunska bajka se brzo završila. Novo poglavlje je dobro počelo, ali su se Holanđani potrudili da dobije tužan kraj.

Razlika u klasi bila je evidentna, a kada su Holanđani zaigrali shodno toj razlici i fazi takmičenja, bilo je jasno da će rumunskim navijačima prvo mesto u grupi ostati jedina velika uspomena iz Nemačke.

Odlično je Jordanesku pripremio svoj tim za početak meča. Izašli su Rumuni visoko, ne dozvolivši protivniku da se razigra i nametne. Imali su i nekoliko prilika, pre svega nakon udaraca sa distance, ali promene rezultata nije bilo sve do 20. minuta.

Tada je Gakpo nakon karakterističnog prodora i udarca u bliži ugao savladao loše postavljenog Nicu i u potpunosti promenio tok meča.

Rumuni su u potpunosti stali i do kraja susreta nisu uspeli da naprave nijednu dobru priliku. Dobra organizacija i fokusiranost u potpunosti su nestale, što Holandija u prvom delu nije znala da kazni.

Veliki broj centaršuteva iz igre, ali i iz brojnih kornera ostao je nerealizovan, te je Holandija rizikovala da uđe u neizvesnu završnicu.

Sličan scenario je viđen i u drugih 45 minuta. Holanđani su pritiskali i promašivali, dok Rumunija nije uspevala da organizuje kvalitetan napad.

Meč je prelomljen u 83. minutu kada je Malen nakon odličnog prodora i snalažljivosti Gakpa uspeo da udvostruči prdnost i ostavi Rumune bez realnih šansi za preokret.

Malen je pokušaje Rumuna da makar ublaže poraz iskoristio da postigne drugi pogodak na meču nakon kontre i odličnog prodora u trećem minutu nadoknade, čime je kompletirao najbolju partiju Holanđana na turniru.

Holandija će se u četvrtfinalu sastati sa boljim iz duela između Austrije i Turske.