Fudbaleri Engleske i Holandije sastaju se u polufinalu Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Utakmica počinje u 21.00, direktan prenos je na Prvom programu RTS-a, a najzanimljivije detalje možete pratiti na našem portalu.
Nakon Španaca koji supostali prvi učesnik finala Evra, drugi finalista biće poznat posle duela između ekipa koje su bile deo slabije polovine žreba.
Englezi su uprkos velikom mučenju i lošim igrama ipak uspeli da se domognu polufinala u kom će samo zahvaljujući statusu i vrednosti svojih igrača biti favoriti.
Holandija je iz drugog plana, posle nešto lošije grupne, te dosta kvalitetnije nokaut faze našla svoje mesto među četiri najbolje ekipe.
Utakmica se igra u Dortmundu, a glavni sudija biće Feliks Cvajer.
Put Engleske do polufinala
Englezi su jedinu pobedu u devedeset minuta zabeležili protiv Srbije u prvom kolu grupne faze. Nakon toga su četiri puta remizirali, uz samo tri postignuta gola u regularnom delu tih mečeva.
Protiv Danske su poveli, ali su na kraju morali da brinu i o jednom bodu, dok su u susretu sa Slovenijom odigrali verovatno i najslabiju partiju na turniru.
Bruke u osmini finala ih je spasao Džud Belingem maestralnim pogotkom koji je slomio Slovačku, a Bukajo Saka i Džordan Pikford bili su najzaslužniji za trijumf u susretu sa Švajcarskom u polufinalu.
Holandsko podizanje forme
Uprkos pobedi nakon preokreta protiv Poljske u prvom meču, Holandija nije prikazala nivo igre koju su njihovi navijači očekivali.
Remi sa Francuzimase sa druge strane smatrao pozitivnim rezultatom, ali jeporaz od Austrijedoneo značajan brok kritika.
Međutim, već u osmini finala protiv Rumunije, Holanđani su odigralinajbolju partiju na turnirui rutinski prošli među osam najboljih timova, gde su posle još jednog preokreta i mnogo uzbuđenjaizbacili Tursku.
Veliki izazov za Sautgejta
Nekadašnji igrač Aston vile, Midlsbroa i Kristal palasa je selektor sa najviše pobeda na velikim turnirima u istoriji reprezentacije.
Međutim, nije mali broj onih koji veruju da bi Engleska imala makar jedan trofej više da je neko stručniji bio na njegovom mestu u prethodnom periodu.
Kritike su dosegle vrhunac tokom prvenstva u Nemačkoj na koje je Engleska došla sa najskupljim timom, kao prvi favorit. U pet do sada odigranih mečeva nisu gotovo ništa pokazali i sve osim osvajanja takmičenja značilo bi i raskid saradnje između Sautgejta i saveza, što je i on sam najavio.
Osim Džuda Belingema, sve ostale zvezde “gordog albiona” su podbacile. Hari Kejn je postigao samo dva gola i i dalje kaska za Alanom Širerom kao najboljim strelcem reprezentacije na Evropskim prvenstvima.
Nedostajalo je Englezima kreacije, odlučnosti i zalaganja, a sve je manje vremena da se to promeni. Sreća ih je pogledala u prethodne dve utakmice, ali je pitanje da li će biti njihov saveznik do kraja turnira.
Holandija vreba svoju priliku
Talenat nije bio sporan, ali Kumanovo umeće i mogućnost da se odigra na rezultat jesu. Mučili su se Holanđani sa realizacijom tokom čitavog turnira, ali su ipak uspeli da dođu do najboljeg rezultata na Evropskim prvenstvima još od 2004. godine.
Osim susreta sa Francuskom, svaka utakmica “lala” bila je izuzetno zanimljiva, pre svega zbog njihove napadačke opredeljenosti.
Rivali su imali velikih problema da odgovore na njihovu brzinu i odlično kretanje, a istakao se Kodi Gakpo, čiji je četvrti pogodak na turniru postignut protiv Turske ipak preinačen u autogol.
Bez obzira na to, za Holanđane je najvažnije da su postepeno podizali formu kako je turnir odmicao i da u najboljem mogućem trenutku dočekuju polufinale.
Kuman je naročito svojim vođenjem utakmica i pravovremenim izmenama pokazao da je spreman da povede ekipu do finala i pokuša da Holandiji donese drugu titulu šampiona Evrope, nakon trijumfa 1988. godine.
Dosadašnji susreti
Na već pomenutom prvenstvu 1988. godine koje su Holađani osvojili, bili su u grupi zajedno sa Engleskom, koju su prilično lako savladali sa 3:1. Brajan Robson je bio strelac za Engleze, dok je Marko Van Basten sa tri pogotka bio najzaslužniji za trijumf svoje ekipe.
Na Svetskom prvenstvu četiri godine kasnije odigrali su utakmicu bez golova, da bi na Evru 1996. “gordi albion” ubedljivo slavio sa 4:1. Alan Širer i Tedi Šeringem postigli su tada po dva gola, dok je Patrik Klajvert bio strelac za Holandiju. Geret Sautgejt bio je štoper Engleske na tom duelu.
Poslednji put dve reprezentacije su se sastale meču Lige nacija 2019. godine, a Holandija je trijumfovala nakon prdužetaka sa 3:1 golovima Matijasa De Lihta, Kvinsija Promesa i autogolom Kajla Vokera. Jedini pogodak za Englesku postigao je Markus Rašford.
Prethodno su uglavnom bili rivali na prijateljskim susretima.
Selektor Holandije Ronald Kuman izjavio je da njegovu ekipu očekuje istorijski duel.
“U sredu nas očekuje velika noć i duel između dve velike nacije. Biće to noć za pamćenje. Ukoliko dođemo do finala, želeo bih da se sastanemo sa Španijom, zbog toga što smo već igrali sa Francuskom. Međutim, prvo moramo da se što bolje pripremimo za polufinale”, rekao je Kuman.
Sautgejt je rekao da je Holandija najkvalitetniji rival u dosadašnjem toku turnira.
“Nema sumnje da je Holandija kvalitetnija od ostalih ekipa sa kojima smo igrali do sada. Stoga ćemo imati manje prostora za grešku. Igramo treće polufinale na velikim takmičenjima i upravo ta konstantnost nam je potrebna kako bismo napravili korak dalje i došli do trofeja”, izjavio je Sautgejt.
(RTV)