192.rs

Već prva sednica Saveta za urbanizam Skupštine Novog Sada u novom sazivu pokazala je šta se može očekivati u radnim telima u naredne četiri godine – rasprave i poneki povišeni tonovi, jer sada tu sede i predstavnici opozicije.

Prethodne četiri godine opozicije gotovo da nije bilo u Skupštini, jer je 2020. godine bio bojkot, a u sazivu od 2016. do 2020. godine ih je bilo manje nego danas, pa su se njihovi glasovi jedva čuli. Međutim, sada gotovo svaki savet ima tri ili četiri odbornika opozicije, te uljuljanost u puko dizanje ruku i završavanje rada za pet minuta više nije moguća. Takođe je primećeno da opozicioni odbornici počinju da koriste pravo da, iako nisu članovi određenog saveta, ipak dolaze na te sednice i učestvuju u raspravama.

Na Savetu za urbanizam, koji je imao preko 20 tačaka dnevnog reda, od kojih se više od 10 odnosilo na razne regulacione planove koji će biti predloženi Skupštini grada u petak, 27. septembra, čuli su se uglavnom glasovi odbornika opozicije ili članova radnog tela koji nisu odbornici, ali su imenovani ispred opozicionih lista, dok su predstavnici vlasti uglavnom ćutali.

Doduše, dvojica odbornika vladajuće koalicije su u nekoliko navrata tražili od predsednice Saveta Dragane Kraguljac da prekine predstavnike opozicije, jer im se nije dopadalo o čemu govore, smatrajući da se izjašnjavaju o stvarima koje nisu tema sednice, te su im povremeno dobacivali.

192.rs

Glavne tačke dnevnog reda bile su izmene nekoliko regulacionih planova za različite lokacije u gradu, uglavnom s ciljem izgradnje višespratnica, kako poslovnih, tako i stambenih.

Članovi Saveta iz redova opozicije, Ana Ferik Ivanović (nestranačka ispred opozicije, predsednica Društva arhitekata Novog Sada) i Stevan Latinović (DS), koji su se najčešće javljali za reč, kao i odbornik Miran Pogačar (GP Bravo), prigovarali su najviše na planove koji se odnose na izgradnju poslovno-stambenog solitera kompanije “Rapid Invest” na mestu Jugoalata, kao i na planove za gradnju stambenog kompleksa sa zgradama od osam spratova na prostoru u Venizelosovoj ulici, gde se nalazi Agrovojvodina-Autouniverzal.

U osnovi, pitanje je bilo zašto se izlazi u susret investitorima, zašto iz tekstova u planovima nije jasno šta će se sve tačno graditi na tim lokacijama i u kojoj površini, zašto je predviđeno malo zelenih površina, i slično.

192.rs

Predstavnici JP “Urbanizam” su na to odgovarali da se oslanjaju na smernice iz Generalnog urbanističkog plana Novog Sada do 2030. godine. Podsetimo, ovaj plan je sporan i opozicija je više puta tražila njegovo povlačenje i izradu novog, jer smatraju da je dokument namenjen isključivo privatnim investitorima da grade šta žele i gde žele, dok vlast ispunjava njihove želje.

Predstavnici opozicije kažu da su iz svih odgovora koje su dobili na sednici shvatili da urbanisti ne planiraju, već da o svemu odlučuju investitori.

-Na Savetu je sada usvojena odluka o parceli od 3 hektara, gde se nekada nalazio čuveni Jugoalat, da se gradi poslovno-stambeni kompleks sa preko 24.000 kvadrata prostora. Nakon ometanja od strane odbornika SNS-a, koji su mi upadali u reč, na moje pitanje urbanistima zašto u planu nema ničega ucrtanog osim jedne velike roze mrlje, kao da je plan radio student prve godine arhitekture, i da li postoji bilo šta drugo osim poslovno-stambenog prostora, gde su bazeni, igrališta, škole i vrtići, iz Urbanizma odgovaraju da će biti onako kako investitor odluči, možda nešto bude, a možda i ne bude, ostavljeno je investitoru da planira šta god želi, do 15 spratova. Pa zašto ste onda zaposleni u urbanizmu, da planirate kako će grad izgledati ili da klimnete glavom i ispunjavate želje investitora? Znamo svi kako se stvari završavaju, ali da otvoreno i bez problema govorite da je plan pro forma, a da će investitor odlučivati, e to je novi stepen nemešanja u sopstveni posao – kaže odbornik Miran Pogačar.

192.rs

Nakon rasprave, odbornik Stevan Latinović izjavio je da će izdvojiti svoje mišljenje povodom planova koji su bili na dnevnom redu i da će ga posebno obrazložiti pred Skupštinom grada.

Dodajmo da su pojedine druge odluke članovi Saveta jednoglasno usvojili, poput davanja prostora Akademiji umetnosti na korišćenje.

Predstavnicima Gradske uprave za imovinu i imovinsko-pravne poslove zamerili su što nisu prisustvovali svi njihovi predstavnici, kako bi obrazložili odluke koje idu pred Savet, jer prethodno niko nije mogao da odbornicima objasni šta se menja u planu investicija.

192.rs

Kreni promeni traži sednicu Saveta za javni red, mir i bezbednost povodom dešavanja u Rektoratu

Počelo testiranje pruge Novi Sad–Subotica

Biznismen iz Kragujevca napao dete od advokata, uhapšen tek nakon pisanja medija

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare