Amnesti Internešnel pozvao je Crnu Goru i Sloveniju da spreče brod pod portugalskom zastavom, MV Kathrin, da pristane u njihove luke zbog jasnog rizika da bi taj teret mogao doprineti ratnim zločinima u Gazi.
Prema informacijama vlade Namibije i portugalskog ministra spoljnih poslova, MV Kathrin nosi eksplozive namenjene Izraelu.
Namibijske vlasti su u avgustu odbile da brod uđe u glavnu luku, naglašavajući da njegov operater tvrdi da teret uključuje osam kontejnera RDX Hexogen eksploziva koji su namenjeni Izraelu, navodi Amnesti Internešnel.
Kako se navodi, izjava kancelarije slovenačkog premijera i portugalskog ministra spoljnih poslova sugeriše da brod putuje ka Crnoj Gori i slovenačkoj luci Kopar, gde bi trebalo da istovari teret. Nije jasno kako će teret dalje doći do Izraela.
Smrtonosni teret za koji se veruje da je na brodu MV Kathrin ne sme stići u Izrael, jer postoji jasan rizik da bi taj teret doprineo ratnim zločinima protiv palestinskih civila, kazala je šefica AI Slovenija Nataša Posel.
Namibija je s pravom ispunila svoje međunarodne obaveze sprečavajući MV Kathrin da prenese vojne zalihe u Izrael kroz svoju luku, rekla je Posel.
“Sada je na Sloveniji, Crnoj Gori i svim drugim državama da učine isto i da ne olakšavaju nezakonit transfer, navela je Posel.
Međunarodno humanitarno pravo zabranjuje svim državama da prenose oružje strani u oružanom sukobu kada postoji jasan rizik da bi to doprinelo ratnim zločinima ili drugim ozbiljnim povredama ovog prava.
Amnesti je dokumentovao opsežne dokaze o ratnim zločinima koje su počinile sve strane u najnovijem eskalaciji sukoba u Izraelu i okupiranim palestinskim teritorijama korišćenjem različitih vrsta oružja. Istraživanje je, kako navode, pokazalo da je izraelska vojska koristila eksplozivne naprave za direktne napade na civile i civilne objekte, kao i indiskriminantne napade u Gazi, dok je blokirala humanitarnu pomoć i kolektivno kažnjavala Palestince tokom prethodne godine.
Države koje nastavljaju da prenose oružje u Izrael stoga deluju protiv svojih obaveza prema zajedničkom članu 1. Ženevskih konvencija i moraju delovati hitno kako bi sprečile sve takve transfere, saopštili su iz AI, preneo je portal RTCG.
Pored toga, kao države potpisnice Sporazuma o trgovini oružjem, Crna Gora, Portugal i Slovenija su se obavezale da će uspostaviti najviše moguće zajedničke međunarodne standarde za regulisanje međunarodne trgovine konvencionalnim oružjem radi smanjenja patnje ljudi. Kao zastavna država, naglašavaju u AI, Portugal ne sme koristiti svoj brod za prenos eksploziva ili mora ukloniti svoju zastavu kako bi sprečio pomoć u transferu.
“Amnesti internešnel zahteva hitni embargo na oružje za Izrael i oružane grupe u Gazi zbog njihovog korišćenja oružja za izvršenje ratnih zločina i drugih ozbiljnih povreda. Svaka država koja svesno prenosi oružje stranama u ovom tekućem sukobu, uključujući i tranzit brodova koji prevoze oružje i eksplozive, rizikuje kršenje svoje obaveze da ne podstiče, pomaže ili asistira u kršenju Ženevskih konvencija. Portugal, Slovenija i Crna Gora ne smeju olakšati nijedan takav transfer oružja u Izrael, izjavila je Nataša Posel.
MV Kathrin je krenula sa teretom iz vijetnamske luke Hai Phong, 21. jula.
Avgusta, 24-og, namibijske vlasti su poništile prethodno data odobrenje da uđe u glavnu luku Namibije, naglašavajući informacije od operatera broda da deo eksploziva na brodu ide za Izrael. Ova odluka je bila zasnovana na zabrinutosti zbog potencijalne saučesništva u ratnim zločinima u Gazi. MV Kathrin je planirao da pristane u namibijskoj luci Valvis Bej, 25. avgusta.
Poslednjeg dana avgusta, specijalni izestilac UN za okupirane palestinske teritorije, Frančeska Albanese, izjavila je da su osam kontejnera eksploziva na brodu MV Kathrin “verovatno ključni sastojci za avionske bombe i rakete” koje koristi Izrael protiv Palestinaca. Albanese je pozvala druge države da spreče brod da pristane u njihove luke.
“Države moraju poštovati svoje pravne obaveze prema zajedničkom članu 1. Ženevskih konvencija i odmah obustaviti sve transfere oružja u Izrael”, zaključuju iz Amnesti Internešnela.
(RTV)