Preminuo srpski glumac: Svi ga pamtimo iz "Ranjenog orla"

Dušan Felbab Baba, poznati glumac iz Kikinde, preminuo je u Opštoj bolnici u 77. godini.

Gradski.online

22/08/2025 15:11:00

sat

Vreme čitanja: 2 minuta

Preminuo srpski glumac: Svi ga pamtimo iz "Ranjenog orla"
Foto: 192.rs

Njegove glumačke bravure i istančan smisao za humor nikog nisu ostavljali ravnodušnim.

Dubok trag ostavio je u kikindskom teatru. U tadašnje amatersko pozorište došao je 1963. godine. Od 1994. godine, postaje član ansabla Narodnom pozorišta Kikinda.

U međuvremenu, Dušan Felbab radio je u Naftagasu, policiji i Istorijskom arhivu, ali bez glume nije mogao.

Pamte se njegove uloge u predstavama “Sumnjivo lice”, “Laža i paralaža”, “Idemo u lov”, “Pa izvolte u Sakule”, “Ranjeni orao”, “Policajci”, “Totovi”, “Krunski svedok”…

Njegove kolege kažu da je u to vreme, sve do odlaska u penziju 2008. godine, nosio repertoar ove teatarske kuće. Baba, kako su ga svi zvali, bio je jedno od zaštitnih lica turističke manifestacije "Dani ludaje".

Ostaće upamćeno i da je bio jedan od najautentičnijih vojvođanskih dobošara, a njegovi nastupi na Međunarodnog festivalu dobošara "Daje se na znanje" u Čoki još uvek se prepričavaju:

– Prvi put dobošario sam pre 45 godina u predstavi “Selo Sakule, a u Banatu”. Tada mi je pokojni otac dao ovaj doboš i zavetovao me da ga koristim dok sam živ.

Sem dobre dikcije, dobošar mora da bude pismen i grlat. Svaki izdeklamovani tekst mora da se završi sa “javljeno”- ispričao je svojevremeno Felbab.

Bez njegovog autentičnog dobošarenja su i promocije “Dana ludaje” u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima bile nezamislive.

Na večni počinak, Dušan Felbab Baba biće ispraćen u ponedeljak, u 13 sati, na Novom groblju u Kikindi. Prethodno, u 10 sati, održaće se komemorativni skup u Narodnom pozorištu.

komentari (0)

Nema komentara

Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavi komentar

Više iz kategorije "Hronika"

Najnovije