RHMZ
Dunav kod Novog Sada dostigao je u utorak u podne gotovo dva metra, a pošto vodostaj raste i po ceo metar za dan, već u petak (20. septembar) se očekuje dostizanje nivoa redovne odbrane od poplava od 450 cm.

Za sada nema tačnih prognoza koliko će Dunav ići gore u Novom Sadu, ali je sve izvesnije da ide preko šest metara, što znači da će sve što se nalazi van branjene zone, kao što su Kamenjar, Šodroš, Ribarsko ostrvo i ostale zone gde su uglavnom nelegalno građene kuće u koritu reke biti večim delom pod vodom. Ovaj vodostaj će opet i dalej bbiti ispod granice vanredne odbrane od poplava koja je 700 cm.

Najnovije prognoze Republičkog hidrometeorološkog zavoda su da će granice redovne odbrane od poplava kod naselja u Vojvodini, poput Bezdana, Apatina, Novog Sada i drugih mesta, biti prevaziđene do vikenda, dok se vodostaji Dunava iznad granice vanredne odbrane od poplava mogu očekivati od ponedeljka ili utorka.

Za sada prognoze su da će kod Bezdana u subotu biti 640 cm, u Apatinu 673 cm, u Bogojevu 646 cm, u Bačkoj Palanci 602 cm i u Novom Sadu 537 cm, što je sve preko granice redovne odbrane od poplava i vodostaji koji su za preko tri metra viši nego danas.

Dugoročne prognoze, koje su za sada izneli i nadležni predstavnici republičkih, pokrajinskih i lokalnih organa vlasti, su da se poplavni talas očekuje tokom većeg dela naredne nedelje, ali za sada nisu date procene do koje visine će ići vodostaj.

S druge strane, na osnovu podataka iz drugih država i susedne Hrvatske, moguće je da će vodostaj kod Novog Sada preći šest, pa možda i sedam metara, odnosno da se radi o istorijskim vodostajima.

Direktor Voda Vojvodine Srđan Kružević je danas ipak naveo da se očekuje niži vodostaj 2013.godine. On je naveo da problem nastaje kada se spoji nekoliko talasa, ali da sada imamo jedan koji će se produžiti maksimum za dan, dva.

“Mi na dnevnom nivou radimo analize i preseke. Bez obzira na apokaliptičke slike, mi smo bezbedni i nećemo ući u situacije na koje nismo navikli. Poslednji visok vodostaj je bio 2013, pa se ravnamo po prognozama sa severa. Vanredne odbrane mogu se desiti samo u Bezdanu i Apatinu, jer je po merenjima vodostaja pik u Mađarskoj 850, što znači da je za pola metra niži u odnosu na 2013. godinu.” – naveo je Kružević.

Podsetimo, da je 2013.godine u Srbiji npr kod Novog Sada vodostaji na maksimum bio 678 cm, tako da na osnovu ovoga se može očekivati da vodostaj pređe šest metara i da ne pređe vanrednu odbranu koja je sedam metara.

Gradonačelnik Novog Sada, Milan Đurić, koji je sa direktorom JVP “Vode Vojvodine”, Srđanom Kruževićem, obišao skladište ovog preduzeća u Novom Sadu, gde je smeštena oprema za odbranu od poplava.

Njih dvojica su najavili da se obavljaju pripreme za odbranu od poplava, ali i da se neće posebno braniti Kamenjar, Ribarsko ostrvao i slične nebranjene zone, jer to nije ni predviđeno.

“Slankamenska bolnica se nalazi u nebranjenom delu. Ne možemo branu da stavimo na Ribarac, a ne na bolnicu. Sve poplave su stigle kopnom, odnosno pucanjem nasipa negde u komšiluku”, zaključio je Kružević.

Nije najavljeno ni da će raditi posebne evakuacije, ali da će Grad i druge službe pomoći građanima da se spreme za dolazak poplavnog talasa koji će verovatno ugroziti i poplaviti veliki broj objekata koji su sagrađeni u zoni pre nasipa, tj. delu zemljišta koje nije ni planirano da se brani od poplava.

“Drago mi je da su oni kao vode Vojvodine spremni i da imaju mehanizaciju, da štite kritične tačke. Vidimo apokaliptičke slike u drugim državama, ali i premijer je juče rekao da to ne treba da nas brine. Novi Sad je u domenu redovne odbrane od poplava. Za jedan dan može da se montira sve što je potrebno” rekao je Đurić.

On je dodao i da bi problem mogli da budu ulični potoci sa sremske strane, te da oni moraju redovno da se čiste do pika koji je očekivan 24. septembra.

“Imamo 63 kritična mesta koja su oštećena delovanjem životinja ili kamiona, ali nijedno nije toliko kritično, mi smo svakako spremni sa ljudima da reagujemo, 500 operativnih ljudi, rekao je Kružević.

Prema njegovim rečima, spremne su i mobilne brane, pumpe, čamci, terenska vozila, a sutra će biti organizovan i sastanak sa predstavnicima opština da ih upute kako da postupaju.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vladimir Galić dodao je i da pokrajina raspolaže budžetskom rezervom ukoliko bude problema sa Banoštorom, Beočinom, Slankamenom i Južnim Banatom.

192.rs

Pročitajte više vesti

Vrhunac vodenog talasa u Hrvatskoj početkom sledeće nedelje, očekuje se i 750 cm kod Batine

Broj žrtava poplava u centralnoj Evropi porastao na 18, Poljska jača odbranu gradova

Teška situacija u Donjoj Austriji, evakuisano sedam gradova

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare