Foto: Ilustracija 192.rs/MUP/Blic

Vanredna situacija u 42 grada i opštine

Vanredna situacija proglašena u 42 lokalne samouprave. Pripadnici Sektora za vanredne situacije evakuisali su 125 ugroženih osoba.

Vanredna situacija

Za celu teritoriju 5 gradova: Čačak, Loznica, Jagodina, Prokuplje, Kraljeva i 23 opštine Rekovac, Arilje, Aleksinac, Svilajnac, Paraćin, Sokobanja, Despotovac, Sjenica, Koceljeva, Vladimirci, Babušnica, Boljevac, Vrnjačka Banja, Ćuprija, Ćićevac, Ražanj, Trstenik, Medveđa, Kuršumlija, Brus, Vladičin Han, Žitorađa i Blace; i deo teritorija 2 grada: Grada Šapca i Užica, i 12 opština Požega, Beočin, Irig, Priboj, Žagubica, Ivanjica, Lučani, Aleksandrovac, Kosjerić, Varvarin, Rekovac i Majdanpek.

Obilne padavine koje su zadesile Srbiju dovele su do izlivanja reka i potoka, pa je zbog poplava vanredna situacija proglašena u 42 gradova i opština. Reka je odnela most u Adranima kod Kraljeva pa je saobraćaj na Ibarskoj magistrali prema Čačku u prekidu. Leva obala Zapadne Morave kod Trstenika, sela Mijajlovac, Milutovac, Selište, Velika Drenova su pogođena bujicama. Mijajlovačka i Riljačka reka su se izlile, ali i brojne druge rečice u ovom kraju.

Snimljen trenutak urušavanja mosta

Snimak trenutka urušavanja mosta u mestu Adrani kod Kraljeva.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

RHMZ je saopštio danas da su narednih dana na slivovima gornjih tokova Zapadne i Južne Morave, Kolubare, Tamnave, Ibra, Nišave, Toplice, Rasine, Resave, Majura, Belice, Crnice, Lepenice i Jasenice, kao i na slivovima Mlave, Peka i Timoka moguća izlivanja manjih bujičnih vodotokova.

Na Velikoj Moravi, kod Ćuprije i Bagrdana, vodostaji će u narednih 24 sata dostići granice redovne odbrane od poplava. Na Južnoj Moravi kod Mojsinja, Mlavi kod Velikog Sela, Peku kod Kusića, Crnom Timoku kod Gamzigrada i Jasenici kod Smederevske Palanke vodostaji će se naredna 24-36 sati kretati oko i nešto iznad granica vanredne odbrane od poplava, dodaje RHMZ.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Prema prognozi RHMZ u toku danas i sutra prepodne se intenzivne padavine očekuju u južnom Banatu, centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji, od 20 do 40 milimetara za 12 sati, a sutra na području Braničevskog okruga lokalno i više. Meteorolozi za sutra posle podne očekuju slablјenje, a krajem dana u većini krajeva i prestanak padavina.

Nema poplava na Zlatiboru

Na Zlatiboru danima pada jaka kiša, ali poplava na ovoj planini nema, niti ih je bilo, kako nam je rečeno u Opštini Čajetina, ni u turističkom centru ni po okolnim mestima gde potoci bujaju, ali za sada nikoga ne ugrožavaju.

FOTO: PRIVATNA ARHIVA / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Od juče na društvenim mrežama kruži fotografija na kojoj je navodno poplavljen Kraljev trg, međutim, predsednik Opštine Čajetina Milan Stamatović, ujedno i šef lokalnog Štaba za vanredne situacije, rekao je za „Blic“ da se radi o fotomontaži kojom neko zlonameran želi da naškodi zlatiborskom turizmu.

Otežan saobraćaj na auto-putu kod Malog Požarevca

Javno preduzeće “Putevi Srbije” saopštilo je danas da se saobraćaj na delu auto-puta E-75, kod petlje Mali Požarevac u smeru ka Beogradu odvija otežano, usled vode na kolovozu zbog obilnih padavina. Kako se navodi, na potezu Krepoljin-Despotovac saobraćaj je normalizovan nakon obustave zbog izlivanja Krupanjske reke.

“Savetujemo da svi učesnici u saobraćaju, zbog svoje bezbednosti i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju, poštuju saobraćajne propise i prilagode brzinu kretanja uslovima na putu”, navodi se u saopštenju.

Od jutros evakuisano 50 ljudi

Od jutros ukupno 50 evakuisanih, jedno lice iz poplavljenog traktora u Kragujevcu u mestu Rogača. Tri lica u Jagodini u naselju Železnički most u mestu Glavinci, u selu Darosava u Aranđelovcu evakuisano iz vrtića 7 lica, 3 lica od kojih dvoje dece u mestu Koševi kod Kruševca.

Foto: MUP

U mestu Donja Konjuša kod Prokuplja 5 lica, u naselju Rudovci u Lazarevcu iz vrtića evakuisano 22 dece i 5 zaposlenih i 3 lica iz autobusa na putu Aranđelovac-Put Mladenovac-Aranđelovac-Lazarevac.

Opštinski Štab za vanredne situacije u toku dana proglasio je vanrednu situaciju na teritoriji čitave opštine Lučani, dok je u Ovčarsko-kablarskoj klisuri došlo do ogromnog odrona i jedna traka je u potpunosti zatrpana.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Kiša i dalje ne prestaje da pada na teritoriji čitavog Dragačeva gde je do jutros vanredna situacija bila na snazi u 17 mesnih zajednica.

MUP izdao uputstvo o ponašanju tokom poplava

Zbog obilnih padavina u Srbiji je na snazi vanredna situacija u 42 grada i opštine, a Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je uputstvo građanima kako da se ponašanju u takvim situacijama i da prate informacije preko radija, televizije i putem interneta.

– Budite svesni da su bujične poplave moguće, ukoliko postoji rizik odmah pređite na viče spratove kuće i ne čekajte instrukcije da biste to uradili. Držite se dalje od električnih kablova. Izbegavajte oblasti koje su pod klizištima i odronima i ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom radu – navodi se na Instagram profilu MUP-a.

Ukoliko je evakuacija neophodna, kako se navodi, potrebno je da građani uzmu pripremljene nužne stvari, po mogućstvu organizovano i da napuste domaćinstvo i da se sklone na sigurno, kao i da sarađuju sa spasilačkim ekipama.

Zastrašujuće slike dolaze iz Aranđelovca i okoline

Nema koji kraj Srbije nije pogođen stravičnim nevremenom i poplavama, a trenutno zastrašujuće slike dolaze iz Aranđelovca i okoline. Velika količina vode izlila se danas ulicama Aranđelovca, automobili plivaju, a neki su i skroz potopljeni. Vremenske nepogode su stvorile izuzetno tešku situaciju u tom gradu.

Scene koje se iz Aranđelovca mogu videti na društvenim mrežama su zastrašujuće, a spasioci su na terenu i pomažu ljudima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Šta ako se u toku poplava nađete u automobilu

Kiše ne prestaju, poplave su širom Srbije, oštećeni su mostovi, uništeni putevi, njive, kuće… Brojne su slike i automobila do pola ili čak do krova potopljenih u vodi. Šta da radite kada se tokom nevremena nađete u automobilu i voda za kratko vreme dođe do polovine vozila? Evo šta sve treba da znate.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Automobil nije čamac, zato, prvo i osnovno, ne pokušavajte da ga vozite po “jezerima” koja se stvore nasred puta tokom jakih pljuskova i nevremena. Zato nije zgoreg posavetovati vozače kako da se ponašaju za volanom tokom poplava pogotovo što meteorolozi najavljuju nove količine padavina širom Srbije.

Saobraćajni inženjer Vladimir Simidžija ističe za “Blic” da vozači prvenstveno moraju ostati smireni tokom nevremena.

– Prvo i osnovno, automobil nije čamac. Zato je vožnja u uslovima ekstremnih padavina velika glupost. Ako kiša pada toliko da ne možete jasno da vidite put trebalo bi da se zaustavite. Po pravilu što je kiša jača, kraće traje – naglašava Simidžija.

Po ekstremno poplavljenim saobraćajnicama ne treba voziti. A gde je danas najkritičnije, koje su razmere poplava u Srbiji, gde je sve proglašena vanredna situacija i sve najnovije vesti o i poplavama u Srbiji pročitajte u našem bologu.

U kom trenutku morate da ugasite motor

– Kada voda nadođe do nivoa vrata od automobila treba ugasiti motor. Ključno je da motor ne usisa vodu umesto vazduha. U tom slučaju može doći do katastrofalne štete. Treba znati da mesto gde motor usisava vazduh nije isto na svim vozilima. Zato je najbolje ne voziti po poplavama već zaustaviti se strane i čekati da nevreme prođe – objašnjava Simidžija.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Napustite vozilo dok vrata još mogu da se otvore

Veoma je važno da svi putnici napuste vozilo dok vrata još mogu da se otvore, jer ako nastavite da vozite i dubina postane sve veća, a kiša nastavi da pada, vrata ćete teže otvoriti i samim tim možete da se uspaničite da li ćete uopšte moći da izađete, a mogući su i fatalni ishodi.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Zaustaviti vozilo na uzvišenju

Kako kaže, prednost recimo Beograda je to što je brdovit.

– Gotovo u svim delovima grada imate uzbrdice i nizbrdice. Vozači bi u slučaju nevremena trebalo da gledaju da budu na uzvišenju i tu neće imati razloga za brigu zbog vode – podvlači Simidžija.

Najveću opasnost nose saobraćajnice pored reka koje mogu da se izliju.

– U ekstremnim situacijama postoji opasnost da voda preplavi skroz automobil i zato treba što pre napustiti vozilo – zaključuje Simidžija.

Šta raditi posle sa automobilom

U slučaju da je vaš automobil makar i delimično bio pod vodom, najbitnije je da se obratite serviserima i stručnim osobama i da ne pokušavate ništa na svoju ruku, ako se u to ne razumete. Najpre je potrebno utvrditi koliko duboko je automobil bio u vodi. To se može odrediti na osnovu traga prljavštine i blata koji je voda ostavila na spoljašnjosti ali i u unutrašnjosti vozila kada se povukla, preneo je portal B92.

Ako voda nije prešla iznad donje ivice vrata, odnosno centralnog dela točkova, automobil bi trebalo da bude u redu. Ipak, i u takvim slučajevima najbolje bi bilo da neko ko je stručan proveri da li je sa motorom i elektrikom sve kako treba pre nego što ga pokrenete. Iako ćete želeti da što pre startujete motor i proverite da li radi, ako je voda prodrla u njegovu unutrašnjost, okretanjem ključa možete napraviti još veću štetu.

U slučaju da je auto bio poplavljen u nivou iznad donje ivice vrata, voda je verovatno prodrla u unutrašnjost vozila i načinila određenu štetu na automobilu. Kada otvorite vrata, takođe po tragovima možete videti do kog nivoa je voda ušla u kabinu, čak i ako se u međuvremenu povukla. Ako je vaš automobil kasko osiguran, pre nego što bilo šta preduzmete, nazovite osiguravajuću kuću i raspitajte se kakva je procedura u ovakvim slučajevima i kakve su vaše opcije u pogledu nadoknade štete. Svakako, bilo bi dobro da fotografišete auto u stanju u kakvom ste ga zatekli nakon poplave.

Onima koji smatraju da imaju dovoljno znanja da se sami upuste u otklanjanje štete koja je nastala na automobilu, stručnjaci savetuju da nakon povlačenja vode sačekaju bar 24 sata da se voda koliko-toliko ocedi i da se umesto kišnih oblaka na nebu pojavi sunce. Ako je auto bio dublje u vodi ona se sigurno uvukla u svaki njegov deo. U takvoj situaciji najranjiviji su motor, elektronika, električne instalacije…

Prvo skinite akumulator

Pre bilo kakvog rada na vozilu, potrebno je skinuti akumulator. Smatra se da je ona elektronika koja je imala napajanje sve vreme trajno oštećena, dok elektronski delovi koji nisu pod naponom kada je motor isključen, možda mogu biti spaseni, pri tome, savremeniji automobili sa više elektronike ranjiviji su od onih starije proizvodnje.

Bilo da se automobilom bavi majstor ili vlasnik koji je za to stručan, u zavisnosti od nivoa poplave, biće potrebno delimično ili potpuno rastaviti vozilo. Kada je u pitanju elektronika, svaki deo treba izvaditi van automobila i dobro osušiti. Pre ponovnog povezivanja, sve kontakte treba naprskati odgovarajućim kontakt sprejom. Treba proveriti i da li je voda ušla u farove i stop svetla. Ako jeste, biće potrebno i njih izvaditi i osušiti. Što se tiče motora, čak i ako nije radio u trenutku kada je automobil poplavljen, potrebno je da se izvrši njegova detaljna provera, otvaranje i čišćenje.

Ispraznite rezervoar

Takođe, treba potpuno isprazniti i rezervoar sa gorivom, jer je moguće da je voda prodrla i u njega. Struja i voda se baš i ne slažu, pa treba prekontrolisati i po potrebi promeniti električne instalacije, jer u slučaju nekog problema, kasnije tokom vožnje mogu izazvati požar na vozilu. Automobili, posebno oni novije proizvodnje, izuzetno su kompleksni i sastoje se od brojnih mehaničkih komponenti, pokretnih i nepokretnih delova.

Treba izvršiti i kontrolu hladnjaka, prenosnog i kočionog sistema, sistema oslanjanja… kojima će takođe biti potrebno čišćenje, podmazivanje, promena ulja, a možda i zamena određenih delova.

Nakon mehaničkih, elektronskih i električnih komponenti, na red će doći enterijer vozila. Većina automobila ima tapacirung duž čitavog poda, u prtljažniku, vratima… Sedišta se takođe sastoje iz više slojeva, a voda je sigurno natopila i one najdublje.

Zbog svega toga, najbolje je unutrašnjost automobila rastaviti dok se ne dođe do lima, jer čak i kada se površinski slojevi osuše, moguće je da se vlaga zadrži u dubljim slojevima i “džepovima” i da kasnije izazove buđ i koroziju. Pre vraćanja u automobil, delove enterijera potrebno je dubinski oprati i dezinfikovati.

U slučaju većeg oštećenja vozila, treba dobro proceniti koliko će koštati da se automobil dovede u ispravno stanje i da li se taj trošak uopšte isplati u odnosu na vrednost i starost vozila. Prilikom procene, treba imati u vidu da čak i kada se automobil osposobi, na njemu se tek kasnije tokom eksploatacije mogu pojaviti razni “skriveni” problemi koji su nastali upravo zbog toga što je bio poplavljen.

(Blic, 192.rs)

 

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare