U novootkrivenom delu svemira, gde astronomija pomaže u navigaciji kroz nezamislive dubine svemira, postignuto je neverovatno otkriće najvećeg poznatog rezervoara vode. Količina odgovara 100 biliona puta većoj količini od svih okeana prisutnih na Zemlji i nalazi se oko aktivnog kvazara nazvanog APM 08279+5255, udaljenog 12 milijardi svetlosnih godina.
Pogled u kosmos: Ogroman vodeni oblak kvazara APM 08279+5255
APM 08279+5255 nije tipičan kvazar. Supermasivna crna rupa u njegovom središtu teška je kao 20 milijardi Sunca, što ga čini jednim od najsnažnijih poznatih objekata u svemiru. Ova crna rupa sadrži ogromnu količinu vodene pare, koja se prostire stotinama svetlosnih godina. Energija kvazara ekvivalentna je energiji proizvedenoj od strane bilion Sunca, hraneći se gasom, prašinom i svim onim što se uvlači u crnu rupu.
Ono što ovo otkriće čini još više zapanjujućim jeste količina vodene pare. Nasuprot tome, Mlečni put sadrži 4000 puta manje gasovite vode, većina koje se nalazi u zamrznutom obliku. Prisutnost ove ogromne koncentracije vode u APM 08279+5455 ukazuje na postojanje okruženja sposobnog da zagreje gas oko kvazara do ekstremnih nivoa X-zračenja i infracrvenog zračenja, čineći gas vrućim i gustim.
Otkriće vodene pare pruža nove uvide u ranu kvazarnu okolinu i rast crnih rupa
Pronalazak vodene pare u ovom kvazaru vezan je ne samo za sam kvazar, već i za atmosferske uslove sličnih objekata. Iz astronomske perspektive, voda se obično smatra manjim molekulom, ali je veoma korisna u određivanju termodinamičkih svojstava kao što su temperatura i pritisak gasa. Iako je temperatura gasa oko kvazara još uvek prilično niska, oko minus 63 stepena Farenhajta, on je znatno topliji i gušći nego u tipičnim galaksijama poput Mlečnog puta.