Foto: AP

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je na samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa u Dubrovniku oštro odgovorio hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću na tvrdnje o agresiji na Hrvatsku i istakao da su događaji iz devedesetih godina prošlog veka upravo suprotni onome što je Plenković govorio protiv Srbije.

Vučić je tokom plenarne sednice rekao da se ne slaže ni sa čim što Zagreb tvrdi, navodeći da je Plenković govorio protiv Srbije iako je tema na samitu trebalo da bude Ukrajina. Vučić je ukazao na činjenicu da su lažovi za stolom i da su to svi oni koji govore o teritorijalnom integritetu kad im se to dopada, a zaborave na teritorijalni integritet kad im je to u interesu. „Srbija, za razliku od njih, poštuje Povelju UN i ima i baštini stvarne principe i vrednosti za razliku od mnogih”, poručio je predsednik.

Istakao je neophodnost poštovanja Povelje UN. „Naravno, ne mislimo ovde svi isto o svim pitanjima, ali ono što je važno to je da smo razgovarali o principu poštovanja teritorijalnog integriteta Ukrajine. Ja sam ukazao na neophodnost poštovanja Povelje UN i na držanje do tog principa, ne kada nekome odgovara da taj princip poštuje, a kada mu ne odgovara da se brže-bolje udalji od tog principa”, rekao je Vučić novinarima.

Naglasio je da je slučaj Srbije najbolji primer za to jer i dalje imamo na svojoj strani i Povelju UN i Rezoluciju 1244, ali mnogi ne žele toga da se drže. Istakao je da je važno da su na samitu iskazivali želju da se uspostavi mir. „I ja sam rekao da je moje mišljenje nešto drugačije od većine drugih, da smatram da je mir neophodno postići, da ne postoji kompromis koji je loš. I to je to. Mislim da je važno i dobro da smo razgovarali o evropskoj budućnosti svih naših zemalja. Zahvalan sam Hrvatskoj na gostoprimstvu, na domaćinstvu”, rekao je Vučić.

Naveo je da je Plenković govorio o agresiji iz 1991. i da mu je odgovorio da Srbija potpuno vidi stvari drugačije u odnosu na Hrvatsku. „Ali ću biti sasvim otvoren, pre svega, zbog srpskih novinara ovde. Za nas je važno da otvorimo iskreni dijalog sa Hrvatskom i, bez obzira na mnoge od nas koji zbog svojih, možda i ličnih razloga, ne mogu uvek i potpuno blagonaklono da gledaju na takvo popravljanje odnosa, važno je da te odnose popravljamo”, istakao je Vučić. Poručio je da je važno da ih gradimo na drugačiji način i da otvorimo dijalog, kao i razgovore po svim bitnim pitanjima. „I ljudi iz Srbije koji u tome budu učestvovali sa svojim hrvatskim kolegama u potpunosti će imati i imaju podršku”, poručio je Vučić.

Kako je rekao, Srbija je uspela da izmeni nekoliko bitnih tačaka deklaracije učesnika samita u Dubrovniku, tako da više ne piše da se zemlje obavezuju, već da se podstiču da se usklade sa merama EU, odnosno sankcijama. „Da, podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine u skladu sa Poveljom UN, što nije slučaj s brojnim zemljama koje su ovde bile prisutne, ali ćemo istovremeno, ostati bez uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji, jer to je politika koju vodi Republika Srbija”, kazao je Vučić. On je tako odgovorio na pitanje novinara da li je Srbija, pošto je prisutna u Dubrovniku, prihvatila da uvede sankcije Rusiji, jer je, kako je rekao novinar, u zajedničkom dokumentu stajalo da se zemlje obavezuju da prihvate sankcije ukoliko ga potpišu.

Vučić je istakao i da Srbija poštuje svoju politiku i nastaviće da vodi svoju politiku. „To je politika nezavisne, suverene i slobodarske zemlje. I u skladu sa svojim interesima ćemo i voditi”, istakao je predsednik Srbije. Dodao je da je naša zemlja uspela da promeni još neke tačke zajedničke deklaracije koje su bile važne. Rekao je da je Srbija insistirala da se u deklaraciji ne govori eksplicitno o vojnoj pomoći. „Može da se govori o svakoj vrsti pomoći, ali nismo želeli da eksplicitno piše i da se eksplicitno govori o vojnoj pomoći, zato je reč ’vojna’ pomoć ispravljena nečim drugim, ne stoji više ’vojna’ pomoć”, rekao je Vučić.

Rekao je da je o tački koja se tiče deokupacije Krima, Srbija tražila da se istakne teritorijalni integritet Ukrajine, koji, u skladu sa Poveljom UN Srbija podržava, jer, kako kaže, Srbija ne smatra da su bilo kakva ratna rešenja najbolja rešenja. „Tako da je to uvaženo i prihvaćeni su predlozi Republike Srbije”, naglasio je Vučić.

Istakao je da je u Dubrovniku bilo reči o Srbiji jer, kako navodi, valjda svako misli da je vreme da nam očita bukvicu. „Nemam problem s tim. Važno je šta će da bude u budućnosti”, kazao je Vučić. Predsednik Srbije podsetio je da su mu spalili kuću, ali da je siguran da Srbiju i Hrvatsku „čekaju bolji odnosi u budućnosti”. Na pitanje novinara da li mu je neko iz regiona čestitao na kreditnom rejtingu i uspehu Srbije na ekonomskom planu, Vučić kaže da će to učiniti drugi put. „Evo sad su mi vaše hrvatske kolege htele da čestitaju, ali ja sam ih preduhitrio”, rekao je predsednik.

Naveo je da nema ništa protiv toga što je Hrvatska rebalansom budžeta povećala izdvajanja za naoružanje i dodao da je to stvar Hrvatske. Vučić je rekao da ne vidi opasnost od bilo kakvog izbijanja sukoba između Srbije i Hrvatske. „Oni su suverena zemlja i imaju pravo da donose svoje odluke, baš kao što i mi donosimo svoje odluke. Svako se naoružava u skladu s potrebama, u skladu s onim što smatraju da im je važno i ne vidim u tome neki problem”, rekao je Vučić.

Rekao je da njegov dolazak u Dubrovnik na samit Ukrajina – Jugoistočna Evropa nije nikakav pi-ar trik već da je od početka želeo da dođe, ali da je problem bio u tekstu deklaracije. „Nema nikakve pi-ar trikove, ja sam hteo da dođem od početka, a onda su nam dostavili tekst deklaracije i mi smo tražili da se neke stvari izmene, ukoliko žele da dođem i to je to. Nema tu velike filozofije. Da nisu izmenili, baš mene briga za njihove deskripcije”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug. On je to izjavio na pitanje da prokomentariše izjavu novinara Boška Jakšića da njegov dolazak na samit predstavlja „dobro oproban pi-ar trik”. Vučić je rekao i da je Jakšić jedan od onih koji ga kritikuju, a i dalje piše za „bar 50 odsto državnu ’Politiku’”. Predsednik je istakao da u Srbiji svako može da piše šta hoće. „Nemam problem s tim, jer to je valjda dobro i potvrđuje kakva je diktatura i totalitarni režim u zemlji”, rekao je Vučić.

Govoreći o regionu, rekao je da misli „da je Balkan prilično stabilan i nadam se da će biti još stabilniji i verujem da ćemo imati veliku šansu da to potvrdimo u budućnosti”. Tako je odgovorio na pitanja novinara posle samita da prokomentariše izjavu premijera Mađarske Viktora Orbana da region zapadnog Balkana ne može biti stabilan bez ulaska Srbije u EU. Vučić je zahvalio Orbanu na podršci koju pruža Srbiji.

Na pitanje o opoziciji u Srbiji i litijumu, presednik je rekao da nikada kada ode van zemlje ne želi da govori o svojim političkim protivnicima u zemlji. „Ne želim da govorim o svojoj opoziciji, sve što imam da im kažem, kažem im u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, drugim mestima širom Srbije i to ću nastaviti da radim i u budućnosti. Ja mislim da Srbija ima veliku priliku o pitanju litijuma, ali naravno da je za to potrebno obezbediti zaštitu životne sredine, garantovati budućnost ljudima koji tamo žive, za to su nam potrebni eksperti i njihovo mišljenje”, istakao je Vučić. Uveren sam da možemo da dođemo do dobrih zaključaka, a ako ne – ništa od toga, poručio je on.

Samit Ukrajina – Jugoistočna Evropa je treći samit u tom formatu, a kako je najavljeno glavni cilj dubrovačkog sastanka je da se iskaže solidarnost i podrška zemalja jugoistočne Evrope Ukrajini. Suorganizator samita zajedno s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

(Politika)

Pročitajte više vesti

Četvrti dan skupštinske rasprave o litijumu

VIDEO: Poginuo muškarac, žena teško povređena: Vozač bmw-a podleteo pod traktor

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare