Foto: EPA EFE Andrej Cukic
Skupština Srbije danas od 10 časova bi trebalo da počne raspravu o iskopavanju litijuma, jednoj od glavnih društveno-političkih tema u zemlji.

Opozicija je podnela predlog izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma na zapadu Srbije.

Ekološki aktivisti i opozicija nekoliko godina zahtevaju da se međunarodnoj kompaniji Rio Tinto zabrani da pravi rudnik na zapadu Srbije, smatrajući da će ugroziti ne samo stanovnike i životnu sredinu tog kraja, već i šire.

Vlast, međutim, zagovara dalja istraživanja ovoj kompaniji, poručujući da je litijum „istorijska razvojna šansa Srbije“.

Dok poslanici budu raspravljali o ovoj temi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić će biti u Nemačkoj gde će, prema najavama, učestvovati na panelu o baterijama.

Prethodno je izjavio da je želeo da dođe na sednicu, ali da je opozicija bila protiv.

Sporenja oko mogućeg rudnika za iskopavanje litijuma na području Loznice na zapadu Srbije traju godinama.

Kompanija Rio Tinto je još pre 20 godina dobila dozvolu za istraživanje terena na području oko reke Jadar.

Pre tri godine, u Srbiji su organizovani veliki ekološki protesti zbog mogućeg iskopavanja litijuma, a nastavljeni su i u ovoj.

Prethodila im je odluka Vlade Srbije da poništi raniju sopstvenu uredbu da se ceo projekat stopira.
Litijum: Ko je za, a ko protiv?

Posle izbora za republičku skupštinu i lokalne izbore, litijum je ponovo postao jedna od glavnih tema i političkih borbi u Srbiji.

Litijum je ujedinio ekološke organizacije i opozicione stranke različitih programa koje su izričito protiv projekta, a vlast im poručuje da rade na štetu Srbije.

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, više puta je rekao da je „ispao glup“ pre par godina kada su ga ubedili da se obustavi projekat.

Vlast kaže da traži od kompanije Rio Tinto garancije da neće biti nikakvih posledica po ljude i životnu sredinu.

„Biću najgori mogući policajac za Rio Tinto. Gori ću im biti ja nego svi oni koji su se tobože borili protiv njih, a u stvari su želeli da se bez izbora dočepaju vlasti“, rekao je Vučić ranije.

Dodao je i da „barem još dve godine neće biti kopanja“ litijuma.

Pojedini iz Evropske unije i SAD podržavaju projekat iskopavanja litijuma u Srbiji.

Sredinom jula ove godine, samo nekoliko dana pošto je vlada odobrila kompaniji Rio Tinto da nastavi istraživanja na zapadu Srbije, nemački kancelar Olaf Šolc je u Beogradu rekao da „ima mnogo razloga da ovaj projekat bude urađen“ i da je to „dobro za Srbiju“.

Njegova izjava dodatno je raspirila vatru i bila povod za nove ekološke proteste širom Srbije.

Neposredno uoči sednice skupštine o litijumu, poslanik opozicije Miroslav Aleksić govorio je o kompaniji Rio Tinto, optužujući je da je uticala i na političke procese u afričkoj Gvineji kako bi dobila dozvolu za rad.

Iz kompanije Rio Tinto su najavili tužbu protiv Aleksića.

Aleksandar Jovanović Ćuta, poslanik u Skupštini Srbije i vođa stranke Ekološki ustanak, poručuje da će se od Rio Tinta odbraniti i fizički.

„Da mene pitate, ova stvar će se definitivno rešavati kad se pojave bageri Rio Tinta, ako se pojave.

„Dakle, ni u skupštinama, ni u salonu, ni po televizijama već kad ovde dođe neprijatelj. Zna se kako se tretira neprijatelj“, rekao je Jovanović posle sastanka opozicije sa ekološkim aktivistima područja gde je planiran rudnik, prenela je televizija N1.

BBC na srpskom

Pročitajte više vesti

Vučić: “Soko” ponovo ide 200 km/h

Dve osobe poginule u požaru u Rakovici

Danas malo toplije

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare