Ciklon “Boris” doneće narednih dana olujne kiše delovima Nemačke, Poljske, Austrije, Slovenije i Češke, gde su u toku pripreme za moguće poplave, a na većim nadmorskim visinama već je pao i prvi sneg.
Pogođeno područje prostire se na nekoliko zemalja – od istočnih Alpa i Jadrana do jugozapadne Poljske, a do nedelje uveče na tom području očekuje se između 50 i 100 litara padavina po kvadratnom metru, prenosi Dojče vele.
Od jugoistoka Bavarske preko severne Austrije, Češke i zapada Slovačke do južne Poljske, u pojedinim oblastima je moguće čak i 100 do 350 litara kiše po kvadratnom metru.
Nemačka meteorološka služba (DWD) upozorava da će jug i istok Bavarske u narednih nekoliko pogoditi jake kiše i oluje.
U Alpima će padati sneg na visinama “između 1.300 i 1.500 metara, tako da je značajan početak zime neizbežan u planinama”, rekao je meteorolog DWD-a Niko Bauer.
Tokom noći između četvrtka i petka već je padao prvi sneg na većim nadmorskim visinama, posebno na Cugšpicu.
U narednim danima moglo bi da bude i do 50 santimetara novog snega, a postoji opasnost od “lomljenja drveća ili većih grana pod težinom snega”, upozorava DWD.
Kiše su izazvane retkim vremenskim prilikama u kojima se topao vazduh iz mediteranskog regiona susreće sa polarnim hladnim vazduhom u alpskom regionu. Mnogo vlage sa nedavno veoma zagrejanog Mediterana doprinelo je tome u izuzetnoj meri u slučaju ciklona “Anet”.
“Situacija koju očekujemo u naredna četiri, a možda i pet dana je, nažalost, veoma slična situaciji tokom velikih poplava 1997. i 2002. godine”, upozorio je češki ministar za životnu sredinu Petr Hladik. Svako ko živi u područjima podložnim poplavama treba da ima spreman prtljag za evakuaciju, rekao je češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan.
Istovremeno, vlasti u Poljskoj takođe se pripremaju za ekstremne poplave, a poljski Meteorološki zavod upozorava na brz i opasan porast vodostaja reka. U Vroclavu, gde je trećina grada bila poplavljena tokom poplave Odre pre dve decenije, gradonačelnik je sazvao krizni štab.
Najviši nivo upozorenja važi za Donju Šleziju, Šleziju i Opole. U austrijskoj Koruškoj, obilne padavine su već izazvale porast nivoa reke Drave i već su preduzete mere predostrožnosti, a putevi pored reke su zatvoreni jer postoji opasnost po život. Austrijske vlasti su takođe mobilisale 1.000 vojnika u slučaju da Dunav poplavi Beč.
I u susednoj Sloveniji strahuju od padavina istorijskih razmera, dok alpska sela u Francuskoj strahuju od oluja.
U međuvremenu, reka Morava, koja formira češko-slovačku i austrijsko-slovačku granicu pre svog ušća u Dunav, preti da se izlije, pa je slovačka vlada počela da traži mesta u nenaseljenim zonama gde bi veštački mogla da izlije reku, kako je rekao slovački ministar za prirodnu sredinu Tomas Taraba.
Grad Bratislava proglasio je vanrednu situaciju zbog razvoja meteorološke situacije i upozorenja slovačkog Hidrometeorološkog zavoda, izjavio je danas portparol gradskih vlasti Peter Bubla, prenosi TASR.
Vodostaj Save u Zagrebu drastično je porastao i izlila se iz korita, dok je u delovima Slovenija palo i do 32 centimetra snega.
Tomislav Novosel iz Hrvatskih voda, međutim, kaže da Zagrebu i okolini ne preti nikakva opasnost što se tiče reke Save.
Blic/DW/Agencije
Pročitajte više vesti
Vodostaj Dunava u narednih deset dana u većem porastu
Težak sudar na ulazu u Bačku Palanku
Ovo su zahtevi Srbije za izlazak iz krize na Kosovu: Hitni izbori, povratak policajaca, formiranje ZSO