Predstavnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Marko Dragić izjavio je danas da su rezultati trećeg istraživanja o alternativnim duvanskim i nikotinskim proizvodima pokazali da se broj građana koji imaju poverenje u alternativne duvanske i nikotinske proizvode neznatno smanjio u odnosu na prethodno istraživanje.
„Sa druge strane, drastično se povećao broj onih koji smatraju da je zabrana pušenja neophodna, ali da bi bezdimni proizvodi trebalo da budu izuzeti iz zabrane, jer manje štete ljudima u neposrednom okruženju“, rekao je Dragić na konferenciji za novinare, saopštio je NOPS.
On je naveo da je „prošle godine 23 odsto ispitanika smatralo da bezdimne proizvode treba izuzeti iz zabrane, dok ove godine čak 63 odsto misli da korišćenje uređaja koji ne proizvode dim treba da bude dozvoljeno i onda kada se pušenje cigareta u restoranima i kafićima zabrani“.
Dragić je dodao da tih nekoliko prilično kontradiktornih rezultata znači da su potrošači, bilo da su pušači ili ne, prilično zbunjeni i očigledno nemaju dovoljno informacija o ovim proizvodima.
Urednica portala Filternativa Marija Majstorović Lučić istakla je da rezultati ne iznenađuju, budući da su u Srbiji ljudi generalno nedovoljno informisani o proizvodima koje konzumiraju.
„Kada potrošača pitate šta je najštetnije u cigareti, većina će vam reći – nikotin. Da, nikotin jeste opasan, ali zato što izaziva zavisnost, ali ne i ostale pušačke probleme. Zato su alternativni duvanski i nikotinski proizvodi potencijalno rešenje za one koji ne mogu da se reše zavisnosti, a istovremeno bi da smanje štetnost po zdravlje“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, najbolje rešenje bila bi nacionalna strategija za smanjenje štete.
Istraživanje NOPS, rađeno na uzorku od 2.000 ispitanika u okviru njihove baze potrošača, pokazuje da 18 odsto ispitanika koristi proizvode koji zagrevaju duvan (IQOS i GLO), dok elektronske cigarete koristi oko pet odsto ispitanika.
FoNet