Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Trka u prikupljanju potpisa za kandidaturu na lokalnim izborima u Novom Sadu je na svetlost dana izvukla pojedine političke partije i udruženja vrlo skromnih političkih programa, a čiji lideri se ne mogu pronaći čak ni među zvaničnim osnivačkim aktima. Mada im se uverenja naoko i razlikuju, ono što im je svima zajedničko je da se politički aktiviraju isključivo pred izbore, kada se zgodno dosete da ponude građanima drugačiju alternativu od onoga što im zvanične pozicija ili opozicija nudi. Nebitno da li se zalažu za “holistički pristup politici”, “čitače podzemnih kontejnera” ili “povezivanje sa Kazahstanom” … za sve njih predstavnici zvanične opozicije tvrdi da imaju istog osnivača: Srpsku naprednu stranku.

Prema poznavaocima predizborne matematike i manipulacije, princip fantomskih lista

Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Borislav Novaković objašnjava ovaj fenomen tako što vlast pravi politički meni, koji ima „ukus“ SNS.

„Uvidevši da postoji realan kapacitet ujedinjene opozicije da pobedi u Novom Sadu, izborni štab SNS štancuje razne ‘grupe građana’ da bi izazvao pometnju i lažnu sliku da ne postoji samo jednostavna dilema ‘vlast ili ujedinjena opozicija’, nego čitav spektar različitih političkih opcija. Dakle, vlast pravi „politički meni“, ali problem te kadrovske kuhinje je što sva jela imaju ukus SNS”, kaže Borislav Novaković, opozicioni narodni poslanik, dodajući “da je opozicija u Novom Sadu na dobrom putu da napravi do sada najveću koaliciju bezmalo svih opozicionih organizacija i da kroz referendumsku atmosferu porazi SNS”.

Kako ističe, logika izbornog inženjeringa SNS je uvek ista: ukrupniti koaliciju oko SNS, a podeliti opoziciju i razdrobiti opozicioni potencijal.

Pravu sreću sa potpisima u Novom Sadu opet je doživela i Ruska stranka, koja je takođe već predala svoju izbornu listu i završila sa brojem tri sa 22 kandidata. Kao manjinska stranka, ova partija obećava “okupljanje svih Rusa u Srbiji”, zalaganje za “rusko – srpske zadruge”, a Novosađanima obećavaju i “pridruživanje stranačkim asocijacijama iz Rusije, Belorusije i Kazahstana”.

Jedna od novina na ovogodišnjim lokalnim izborima je izvesna “Građanska akcija za razvoj i inovacije – GARI”. Sem osnovnih podataka na APR, da su osnovani pre dva meseca i da im je zastupnik Miloš Jovović, Novosađani o ovom “gariju” ne mogu da saznaju apsolutno ništa, sem ako se ne nalaze među njegovih 1.160 pratilaca na Instagramu. Pod sloganom “Za prave stvari podrži GARI”, Jovović je na ovoj društvenoj mreži najavio da oni 2. juna izlaze na izbore sa namerom da “bar malo promene svest” građana i da pokažu da može “bolje, pravilnije, sa srcem i ka zajednici”.

Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Sa obzirom da GARI nema zvaničnu stranicu, udruženje se potencijalnim glasačima obraća video snimcima preko društvenih mreža, na se kojima pojavljuje Jovović i ponekad još jedan “gari”. U želji da saznamo nešti više o njohovom političkom programu, pokušali smo da ih kontaktiramo jedinim mogućim putem, preko Instagrama, ali poruka do zaključenja ovog teksta nije pročitana. Prema APR, i ovo udruženje bez evidentnih članova obećava Novosađanima “opšta mesta”, poput rešavanje ekoloških problema i zaštitu životne sredine, uz osvrt i na komunalne, saobraćajne, socijalne i zdravstvene teme.

Prema mišljenju Veljka Krstonošića, predsednika GO Demokratske stranke u Novom Sadu ”iza svake nepoznate organizacije i liste koje će učestvovati na lokalnim izborima u Novom Sadu, ali i u drugim gradovima i opštinama, stoji aktuelna vlast”.

“Mi već sada znamo od samih građana da iza tih listi stoje Srpska napredna stranka i njeni sateliti, jer nijedna od tih organizacija ne može da okupi dovoljno ljudi koji bi im potpisali listu, niti ima novca da plati overu potpisa. Njima to sve obezbeđuje aktuelna vlast. Mi koji regularno skupljamo potpise i plaćamo overu, vrlo dobro znamo koliko je to komplikovan, pa i skup poduhvat”, kaže Krstonošić.

On dodaje da vlast ovakvim potezima izaziva konfuziju kod birača i stvara lažnu sliku o opoziciji kao nekakvom metežu u kojem ima bezbroj grupica koje bi samo da se dočepaju vlasti bez ikakve ideje i programa.

“Posle te liste najčešće dobiju manje glasova nego što su prikazali potpisa, ali to režimu više nije ni bitno jer one svoju svrhu ispunjavaju činom njihovog proglašenja. Na taj način se svesno razgrađuje izborni proces i obesmišljava čitav politički sistem, ali to nije jedini razlog zbog kojeg režim u izborni proces ubacuje svoje prikrivene kandidate. Zahvaljujući tim fantomskim listama, vlast sebi obezbeđuje značajnu većinu u izbornoj komisiji, preko koje posle izglasava sve ono što joj je u interesu i odbacuje sve zahteve opozicije. To je za vlast koja sistematski krade izbore od ključnog značaja”, kaže Krstonošić.

Novaković pak podseća da je skor glasova na decembarskim izborima u Novom Sadu išao u prilog opoziciji sa 56 odsto naspram 44 odsto, koliko je osvojila vlast i da je osnivanje fantomskih lista način da se „spasi Vučević“.

Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

“Zašto SNS radi te marifetluke u Novom Sadu? Vrlo jednostavno: ako padne Novi Sad, pada i Miloš Vučević. Pobedom opozicije u Novom Sadu, Vučević bi kao novosadski kadar potpuno izgubio uticaj i rejting. Tim porazom Vučević bi doveo u pitanje smisao predsedničkog mesta i u stranci i u vladi! Dakle, u Novom Sadu kreće akcija spašavanja „redova Vučevića“, jer u igri nije lokalna vlast, nego autoritet predsednika stranke i budućeg premijera. Zato, iz ugla SNS, Novi Sad ne sme pasti, jer predstavlja prvu dominu koja ruši sve ostale. Utoliko, drugog juna, Novi Sad ne rešava pitanje gradske, nego Vučićeve vlasti. Mnogo puta do sada, naš grad je pokazao da ima drskost, odrešitost i otresitost za prevratnički poduhvat. Verujem da to možemo i drugog juna”, optimistično zaključuje Novaković.

Ipak, jednu od “najdovitljivijih” predizbornih smicalica svakako treba priznati Aleksandru Odžiću, lideru Pokret Autonomija. Usamljeni autonomaš Odžić je za izborni „outfit“ svoje ovogodišnje kampanje bez ikakvog ustezanja preuzeo ceo vizuelni identitet Lige socijaldemokrata Vojvodine, od zaštitnih boja pa do fonta slova, verovatno se nadajući da će time odvaditi i ono malo preostalih, razočaranih glasača LSV.

Podsećamo, nakon 10 dana pregovora, 12 opozicionih stranaka i pokreta dogovorilo se o jedinstvenom nastupu na predstojećim lokalnim izborima u Novom Sadu.

Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Demokratska stranka, Srbija centar, Građanski pokret Bravo, Zeleno-levi front, Pokret slobodnih građana, Pokret obnove Kraljevine Srbije, Nova Demokratska stranka Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Ekološki ustanak i Pokret za Preokret nastupiće na jednoj listi na izborima u Novom Sadu 2. juna, saznaje portal Nova.rs.

Pretplata
Obaveštenje
0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare